Informaci o zastavení Berkova stíhání v plném rozsahu Právu v pátek potvrdil soudce z táborské pobočky Krajského soudu v Českých Budějovicích Zdeněk Kučera. „Trestná činnost pana Berky podléhá celá amnestii,“ sdělil Kučera.

Připustil, že Berka byl obviněn víckrát a v některých případech od zahájení stíhání prezidentským pardonem podmíněných osm let ještě neuplynulo. „Ale protože je vše vedeno jako jeden skutek, jeden trestný čin, tak se tam počítá to první sdělení obvinění. Ne ta další sdělení, která byla třeba v roce 2005, 2006,“ vysvětlil Kučera.

Stíhání Větrovce zastaveno pouze částečně

O Berkovi soud podle něho rozhodoval ve čtvrtek, stejně jako o dalším z dvanáctky obžalovaných, bývalém prorektoru Vysoké školy Karla Engliše v Brně Vladislavu Větrovcovi.

V jeho případě bylo stíhání zastaveno pouze částečně, amnestie se týká obvinění z účasti na zločinném spolčení. „Pan Větrovec je stíhán pro dva skutky a pokud jde o jeden z nich, tak tam mu bylo sděleno obvinění po 1. lednu 2005. Na to se amnestie nevztahuje, jde o trestný čin podplácení ve prospěch zločinného spolčení,“ uvedl soudce Kučera.

O dalších obžalovaných soud podle něho rozhodoval v pátek dopoledne a výsledek tak zatím neprozradil.

Berka zřejmě nebude trvat na projednání případu

Berkův advokát Rudolf Axmann Právu řekl, že rozhodnutí ještě neobdržel. Pokud ovšem podle něho bylo stíhání zastaveno, jeho klient zřejmě nevyužije možnosti, že by i přes amnestii trval na projednání věci. „Předpokládám, že po těch letech na tom trvat nebude,“ uvedl advokát.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová už v souvislosti s Berkovým případem dříve předeslala, že v této kauze na rozdíl od dalších budou zřejmě žalobci podávat proti rozhodnutí o amnestii stížnost. V pátek večer to učinili.

Berka si totiž sice první obvinění vyslechl před více než osmi lety, ale další stíhání proti němu policie zahajovala i později, a na ty by se tak podle některých expertů amnestie vztahovat nemusela. „Jsou možné oba pohledy a záleží samozřejmě na soudu, ke kterému se přikloní. My se domníváme, že by se tohoto případu amnestie v plném rozsahu týkat nemusela,“ řekla tento týden Právu Bradáčová.

Škoda 264 miliónů

V jednom z nejrozsáhlejších případů českého soudnictví, který se táhne od jara roku 2003, bylo původně obžalováno 12 lidí. Devět jich předloni soud v Táboře odsoudil za účast na zločinném spolčení se škodou velkého rozsahu, tři zprostil obžaloby. Devítileté tresty dostal Berka, také konkurzní správce Daniel Thonat a bývalý prorektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně Vladislav Větrovec.

Deseti firmám, které soudce Berka na základě údajně zfalšovaných dokumentů poslal do konkurzu, podle obžaloby konkurzní gang způsobil škodu 264 miliónů. Dalších 202 miliónů se podle spisu pachatelé z firem pokusili odčerpat.

Jenže tresty devíti obžalovaných nejsou dodnes pravomocné, odvolací olomoucký vrchní soud totiž původní rozsudek loni v květnu zrušil a vrátil případ zpět táborskému senátu, který vede soudce Milan Kučera.

Udělejte s tím něco, vyzval vládu Zaorálek

Možnost návratu soudce Berky ostře kritizoval místopředseda ČSSD. "Organizovaný zločin je schopen zajistit si beztrestnost," uvedl Zaorálek, podle něhož existuje jasná spojitost mezi skupinou kolem Berky a "prostředím prezidenta Václava Klause". "Dnes se to zajímavě spojuje," uvedl.

Zaorálek apeloval na vládu, aby učinila vše, co lze proti navrácení taláru Berkovi učinit.