Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg k Nečasovu vysvětlení má dále výhrady, ale už se s ním smířil. „Nejsem z toho šťastný, ale to vysvětlení je pro mě přijatelné,“ řekl Právu.

Podle Schwarzenberga nelze dost dobře srovnávat současnou amnestii s předešlými. „V dřívějších amnestiích byli zločinci jiného typu. Co je pouhý kasař či lupič, který přepadl banku, proti tomu, kdo ožebračil tisíce jiných, když vytuneloval nějaký fond?“ poznamenal.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) souhlasí s premiérem, že nenese podíl na podobě amnestie. „Nejde o spolurozhodnutí, ale potvrzení, že rozhodnutí prezidenta není v rozporu s právním řádem a že ho vláda vykoná. On vystupuje v roli státního notáře, ne někoho, kdo dělá rozhodnutí,“ řekl Právu.

Kalousek by uvítal Klausovu přítomnost ve Sněmovně. Dodal, že příliš nechápe, když prezident považuje kritiku amnestie za útoky na jeho osobu. „Té argumentaci jsem neporozuměl. Znám spoustu skalních voličů ODS a příznivců pana prezidenta, kterým amnestie věcně velmi vadí. A myslím, že by si zasloužili jiné vysvětlení,“ podotkl Kalousek.

Sobotka: Byl by to drahý automat

Vicepremiérka Karolína Peake uvedla, že „zastavování trestního stíhání u některých kontroverznějších případů vzbuzuje rozpaky u nás všech“. Je podle ní v souladu s ústavou, že premiér amnestii podepsal v podobě, jaké byla. „Akt milosrdenství se schová za několik případů, které ho zneváží,“ řekla v ČT.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka odmítl Nečasova slova, že musel amnestii podepsat. Podle něj ústava premiérovi možnost mluvit do podoby amnestie dává, jinak by odpovědnost nerozdělovala. „Má odpovědnost nejen za provedení amnestie, ale i za její obsah. Premiér nemůže fungovat jako podpisový automat, to by byl hodně drahý automat,“ uvedl Sobotka.