Současně vláda doporučila ministryni návrh reformy zkrátit z více než 80 stran textu. S reformou zdravotnictví Součková spojila svůj osud ve funkci. Prohlásila totiž, že pokud reforma neprojde jako celek, odstoupí. "Hlavní v návrhu reformy je pacient. Pro něj se reforma také dělá. Jeho role se posiluje tím, že bude dobře informován o své nemoci a léčbě a bude spolurozhodovat i o lécích," řekla Právu ministryně zdravotnictví Marie Součková.

Ostře kritizovaná koncepce

Návrh reformy ale vyvolal u opozice vlnu nesouhlasu a dokonce i někteří sociální demokraté se netají tím, že reforma není přesně podle jejich představ.

"Nejde o žádnou změnu, která by odstranila deficit zdravotního pojištění. To, co předkládá Součková, nás vrací o patnáct let zpět a je mnohem horší než komunistické zdravotnictví," řekl Právu stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek. Uvedl, že návrh reformy, byť proklamativně, posiluje pozici státu ve zdravotnictví a to je pro ODS nepřijatelné.

I lékařská komora je proti. Její prezident David Rath tvrdí, že "návrh je soubor méně provázaných nápadů. Nebráníme se redukci lůžek v nemocnicích, ale nechceme redukci ambulantní," řekl Rath. Také odbory nepovažují návrh reformy za vyvážený, i když mnohé prvky z ní se odborům líbí, například zvýšené platby státu za státní pojištěnce. Podobně se návrh částečně zamlouvá i Svazu pacientů. Ten oceňuje zejména vše, co je v něm psáno k posílení práv pacientů.