„Jsem rád, že se nám podařilo vypracovat zákon, který přispěje mimo jiné k dalšímu rozšíření nekuřáckého prostředí a omezení dostupnosti tabákových výrobků a alkoholických nápojů. Věřím, že se nám jeho prostřednictvím podaří zmírnit negativní dopady návykových látek, a to zejména na děti a mládež,“ prohlásil Heger.

Zákon nově počítá s úplným zákazem kouření ve veřejnosti volně přístupných vnitřních prostorách nebo ve všech restauračních zařízeních kromě předzahrádek.

Součástí plánovaných změn má být také omezení prodeje tabáku, tabákových výrobků, ale i tabákových potřeb, jako jsou elektronické cigarety. Zmizet by například měly i automaty na cigarety. Tyto výrobky by se také neměly prodávat v pojízdných prodejnách. Zákaz prodeje v automatech a pojízdných prodejnách má platit i pro alkoholické nápoje.

Provozovatelé restauračních zařízení budou muset zajistit, aby osoby mladší 18 let nekonzumovaly v jejich prostorách alkoholické nápoje. Sankce může v opačném případě činit až dva milióny korun. Zároveň mají provozovatelé zajistit, aby se v jejich podnicích podnapilí mladiství ani nevyskytovali.