Předseda trestního senátu, který případ řeší, však zatím nemá o osudu Berky a spol jasno, rozhodnutí podle něj padne nejdříve příští týden. „Domníváme se, že by se amnestie na pana Berku vztahovat měla. Jeho stíhání bylo totiž zahájeno už na přelomu března a dubna 2003,“ řekl ve středu Právu advokát Axmann.

Připustil sice, že později policie Berku obvinila z dalších dílčích skutků, ale míní, že by se amnestie měla vztahovat na celý případ týkající se jeho klienta, tedy i na skutky, kdy byl obviněn až následně. „Je to prostě jedna věc a k prvotnímu stíhání klienta došlo již v tom roce 2003, tedy před více než osmi lety, jak zmiňuje amnestie,“ poznamenal Axmann.

Doplnil, že Berka má funkci soudce už deset let pouze dočasně pozastavenou a pokud bude rozhodnuto o zastavení jeho stíhání, měl by se do ní fakticky vrátit. Navíc by zřejmě mohl žádat zpětně o nevyplacenou soudcovskou mzdu.

Škoda 264 miliónů

V jednom z nejrozsáhlejších případů českého soudnictví, který se táhne od jara roku 2003, bylo původně obžalováno 12 lidí. Devět jich předloni soud v Táboře odsoudil za účast na zločinném spolčení se škodou velkého rozsahu, tři zprostil obžaloby. Devítileté tresty dostal Berka, také konkurzní správce Daniel Thonat a bývalý prorektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně Vladislav Větrovec.

Deseti firmám, které soudce Berka na základě údajně zfalšovaných dokumentů poslal do konkurzu, podle obžaloby konkurzní gang způsobil škodu 264 miliónů. Dalších 202 miliónů se podle spisu pachatelé z firem pokusili odčerpat.

Jenže tresty devíti obžalovaných nejsou dodnes platné, odvolací olomoucký vrchní soud totiž původní rozsudek loni v květnu zrušil a vrátil případ zpět táborskému senátu, který vede soudce Milan Kučera.

Soud: Zatím nemáme jasno

Právě to, že obvinění Berky bylo několikrát rozšířeno nejen o dílčí skutky, ale zřejmě i nové trestné činy, není podle předsedy soudního senátu Kučery jasné, zda se na něj bude vztahovat celá amnestie, nebo jen část či dokonce vůbec ne.

„Není to tak jednoduché a bude to předmětem dalšího řízení soudu, jestli se ta amnestie na tento případ vztahuje či nikoli. Musíme zjistit počátek zahájení trestního řízení, kdy byla sdělena obvinění. Problém ale je, že se sdělovala v období 2003 až 2006, a to na různé trestné činy a my musíme zjistit, jestli se ta amnestie vztahuje na všechno, na nic anebo jen na něco,“ uvedl na dotaz Práva soudce Kučera.

Soud podle něj musí udělat vlastní výklad, zda další Berkova obvinění sdělená v průběhu následujících let ovlivňují samotný začátek jeho stíhání z roku 2003, tedy i případnou lhůtu pro amnestii. Prezident totiž nařídil zastavit stíhání starší osm let.

Rozhodne se během tohoto týdne

„V tuto chvíli k tomu nemám jasné stanovisko, nejsem schopen říci, zda se na něj amnestie vztahuje či nikoli,“ podotkl Kučera.

Určitě ale podle něj senát nerozhodne během tohoto týdne. Jenže ústecký krajský soud, kde Berka pracoval a je i nadále oficiálně veden, už požádal táborský soud o dílčí informaci, jak to s tímto případem bude, a čeká na odpověď ještě během středy. „Požádal jsem předsedu budějovického krajského soudu, ať mi dá vědět, protože se podle toho musíme zařídit, neboť by se doktor Berka mohl vrátit k nám do funkce soudce,“ řekl ve středu Právu šéf ústeckého krajského soudu Milan Kohoutek.

Myslí si totiž, že se Berkovy kauzy prezidentova amnestie skutečně dotkne.
„Já určitý názor mám, a to, že by se na tu věc amnestie vztahovat měla, ale já v té věci nerozhoduji. Pokud ale některé skutky byly sděleny až v roce 2006, tak těch by se amnestie netýkala,“ míní Kohoutek.

Počty vězňů, kteří by měli být z jednotlivých věznic propuštěni

Počty vězňů, kteří by měli být z jednotlivých věznic propuštěni

FOTO: Ministerstvo spravedlnosti