Předsednictvo LIDEM vyzvalo své ministry, aby odešli z vlády k 10. lednu. Připomíná to loňské ultimátum Věcem Veřejným a následné odštěpení LIDEM, kdy vedení véček odmítl poslechnout tehdejší ministr dopravy Pavel Dobeš. Nezachováte se podobně?

Seděli jsme všichni dohromady, šlo o společné rozhodnutí. Budu jednat ve shodě s výzvou vedení a rozhodnutí předsednictva podpořím.

Znamená to tedy, že vládní trojkoalice skončila?

V tuto chvíli to tak je.

Proč čekáte až do 10. ledna, proč jste neodešli ihned?

Resorty musíme minimálně připravit z hlediska předávání, vzniklá situace je vážná, překvapivá a nestandardní. Naše naštvanost není směrem ani ke koalici, ani k jednotlivým ministerstvům. Není v našem zájmu naštvaně odejít. Každý, kdo se na věc dívá, se na ni dívá nevěřícně.

Více o odvolání Karolíny Peake:
Peake na obraně skončila, Nečas ji nechal odvolat
Premiér nemohl být příčetný, míní Gazdík
LIDEM odchází do opozice, ministři mají podat demise
Osm dní ministryně obrany Peake
Jsme svědky začínající vládní krize, tvrdí místopředsedkyně LIDEM
Premiér nejedná odpovědně, tvrdí Kalousek

Některé argumenty, které zazněly z úst premiéra, jsou velmi účelové. Jestliže k nějakému datu ministryně odvolá svého náměstka a premiér si po týdnu či po jak dlouhé době pozve vicepremiérku na schůzku a bez jakéhokoli dalšího manévrovacího prostoru jí řekne: „Udělej ze sebe blázna a vrať všechny odvolané lidi zpátky...“

Až do dneška jsem se domníval, že fungujeme v rámci koaliční vlády, nikoli v jednobarevné vládě Petra Nečase, který bez předchozího upozornění odvolá z minuty na minutu předsedkyni koaliční strany.

Kdyby došlo na hlasování o nedůvěře vládě, jak by se podle vás zachovali LIDEM?

V tuto chvíli nad tím nepřemýšlím, jsme postupem premiéra zaskočeni. Každopádně souhlasím s tím, že ministerstvo obrany není dobyté království.

Karolína Peake ale premiérovi přeci řekla, že jakékoli jméno s ním bude konzultovat a nebude jmenovat bez jeho souhlasu. Odvolání prvního náměstka je věc týden stará, nad kterou se sice pozastavoval, ale nikdy nesignalizoval, že je důvodem k odvolání předsedkyně.