Nečas ve velmi ostře laděném projevu například řekl, že se Peake po nástupu do resortu chovala, jako by šlo o „dobyté nepřátelské území“, kde by musela „uplatňovat svou moc jenom proto, že ji má“.

Nečase naštvalo především to, že Peake den po nástupu do funkce odvolala klíčové muže resortu - prvního náměstka Vlastimila Picka a šéfa vyzbrojování Pavla Bulanta. Přitom, jak ve čtvrtek zdůraznil, se při jejím nástupu do funkce dohodli, že se sejdou po svátcích, až se Peake seznámí s resortem, a dohodnou se na klíčových záležitostech, například personálním obsazení a koncepci ministerstva.

Více o odvolání Karolíny Peake:
Peake na obraně skončila, Nečas ji nechal odvolat
Premiér nemohl být příčetný, míní Gazdík
LIDEM odchází do opozice, ministři mají podat demise
Osm dní ministryně obrany Peake
Jsme svědky začínající vládní krize, tvrdí místopředsedkyně LIDEM
Premiér nejedná odpovědně, tvrdí Kalousek

Nečas zdůraznil, že resort obrany byl dlouhodobě stabilní, dobře fungující, kvalitně personálně obsazený a nebylo třeba jakýchkoliv změn. Nazval jej „vlakem pevně posazeným na kolejích“. Jediným úkolem jakéhokoliv ministra, který by nahradil odstoupivšího Alexandra Vondru (ODS), bylo podle něj pokračovat v nastavené cestě.

Odvolání Picka navíc Peake nebyla schopná nijak zdůvodnit, uvedl premiér. Peake podle něj de facto řekla, že jej odvolala jen proto, že prostě měla možnost to udělat.

Dětinské lhaní

Nečas také uvedl, že mu Peake řekla, že se k odvolání Picka rozhodla po hodinovém rozhovoru, při němž se s ním neshodla na směřování resortu. Picek prý byl arogantní. Nečas se ale údajně dozvěděl, že onen rozhovor trvat tři minuty. "Toto dětinské, vyhýbám se slovu lhaní, mě uráží," řekl Nečas.

Řekl, že mu nevadí personální změny, ale ne ty neuvážené a bez zdůvodnění.

Důvod odvolání, že chce Peake resort zcivilnit, také neuznává, protože lidé, které na ministerstvo přivedla, jsou také bývalí vysocí armádní důstojníci, jako byl Picek.

Náčelník Generálního štábu AČR Vlastimil Picek

Vlastimil Picek

FOTO: Milan Malíček, Právo

Premiér doplnil, že Peake si navíc zatím nepožádala o prověrku na stupeň tajné, kterou potřebuje pro jednání v NATO.

Peake pak prý za jeho zády přichystala personální zemětřesení, přestože na tiskové konferenci po převzetí úřadu uvedla, že nic takového nechystá. Nečas tak podle svých slov ztratil vůči ní důvěru, která „nepoklesla k nule, poklesla do záporných hodnot“.