Politickými kuloáry přitom obchází zvěsti o rekonstrukci vlády už několik týdnů. Ministři a poslanci, členové koalice i opozice se nechtějí vyslovovat oficiálně, ale kdekdo o chystaných změnách v kabinetu slyšel. "Už v nejbližších týdnech zažije vláda zemětřesení," dostalo Právo před několika dny upozornění od významného činitele koalice.

Podle něj by pryč šlo hned několik ministrů. Svůj post by opustila ministryně zdravotnictví Marie Součková (ČSSD), ministr spravedlnosti Karel Čermák (nestraník), šéf Černínského paláce Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a také Jaroslav Palas (ČSSD), který stojí v čele resortu zemědělství. Za dva poslední by měli údajně nastoupit předseda zahraničního výboru Vladimír Laštůvka (ČSSD) a šéf lidovců Miroslav Kalousek.

Výměna Palas-Kalousek se již stejným způsobem avizovala v kuloárech v lednu, ale nic z toho nebylo. Ani jeden z údajných kandidátů na ministerská křesla však podle svých slov o žádném podobném plánu neslyšel. Laštůvka jen kroutil hlavou nad vypuštěnou informací, že měl být za tímto účelem osloven Špidlou a že nabídku stát se ministrem zahraničí nakonec odmítl. "O ničem takovém nevím," řekl Právu.

Kalousek: do vlády se nederu

Kalousek po vyslechnutí otázky, co si myslí o obnovené informaci, že má nastoupit jako ministr zemědělství, jen bolestně zkřivil obličej. "To je evergreen, nevím, kdo ho živí, a mé odpovědi jsou standardní: jediný rozhovor, který by měl smysl, je rozhovor Špidla-Kalousek. Já o ten rozhovor nikdy nepožádal, protože já to jako problém necítím. Když ho cítí pan premiér, tak může ten rozhovor vyvolat," řekl Kalousek Právu.

Zopakoval své předchozí stanovisko, že nemá žádné požadavky na svůj vstup do vlády. "Nevidím žádný důvod k personálním změnám na pozicích, které jsou obsazeny křesťanskými demokraty. A pokud to někdo cítí jako velký problém, tak by mohl začít mluvit o čtvrté pozici (pro KDU-ČSL). Ale zdůrazňuji, že já nic takového nepožaduji," dodal Kalousek.

Jeden hot, druhý čehý

Jeden z členů kabinetu po vyslechnutí spekulace o blížící se rekonstrukci vlády ochotně přikývl: "Tento plán má Špidla v hlavě už od prosince, ale znáte ho - pořád hledá vhodný okamžik, aby se nepřepočítal. Nakonec Miloš Zeman něco takového udělal přibližně po stejné době vládnutí a mělo to dobrý efekt navenek." Podle tohoto zdroje však celou věc komplikuje hned několik faktorů. Špidla si údajně není jist, jestli má obměňovat vládu ještě před vstupem do Evropské unie.

Další vlivný člen vlády ale na šířené spekulace reagoval ostře: "Je to debilita." Nepopřel však, že úvahy o brzké rekonstrukci vlády neslyší poprvé, jen podle svých slov neví, kdo přesně je šíří. Ministr pouze připustil, že křeslo se nejvíce houpe pod šéfkou zdravotnictví Součkovou. Zdůraznil ale, že žádné takové přemítání nemá smysl, jestliže premiér Špidla není k výměně členů vlády odhodlán. "On se ale ne a ne rozhodnout," poznamenal na Špidlovu adresu.

V kuloárech se už nějakou dobu spekuluje o několika nástupcích Součkové. Hovoří se o poslanci za ČSSD Jozefu Kubinyim, vyskytlo se i jméno ředitele pražské motolské nemocnice Miloslava Ludvíka a nově se objevila informace, že by se mohlo uvažovat také o šéfce Úřadu vlády Janě Gavlasové, která je původním povoláním lékařka.

Spekulace zvyšují nervozitu v koalici

Ačkoliv takové spekulace fakticky nic neznamenají, mají jeden nesporný efekt: zasévají neklid v hlavách ministrů, o kterých se říká, že jsou na odstřel.

Navíc znervózňují činitele US-DEU, o jejíchž členech se sice v této souvislosti zatím přímo nemluví, ale jsou si vědomi, že jakákoli zásadní rekonstrukce kabinetu by znovu otevřela v ČSSD tlaky na to, aby Špidla vzal unionistům lukrativní resort místního rozvoje.

Faktor Zeman

Situaci komplikuje nejistota kolem návratu Miloše Zemana do velké politiky. Dojde k tomu možná už 25. dubna v Mostě, kde se má konat setkání s občany. "Miloš testuje, jestli ještě táhne. Jestli dokáže naplnit sály a svými výroky ovlivnit dění ve straně," řekl sociální demokrat, který si nepřál být jmenován s tím, že v případě úspěchu v Mostě lze očekávat větší Zemanovu aktivitu v období před volbami do Evropského parlamentu.

Vzhledem k tomu, že expremiér již veřejně označil kandidátku ČSSD za druhou ligu, lze jen těžko očekávat, že využije své autority u části členů a voličů soc. dem. k podpoře stranických eurokandidátů.

Loni v létě Zeman ve svém článku v jednom ze stranických zpravodajů uvedl, že ČSSD se může očistit pouze po porážce ať už v řádných, nebo v mimořádných volbách. Po tomto debaklu nesmí již soc. dem. vést současný lídr. Nejlepší variantou by bylo jeho humánní utracení, vzkázal bývalý šéf vlády a soc. dem. na Špidlovu adresu.