Podle stávajícího zákona by česká vláda musela oslovit zdejší soukromou firmu, aby jí dělala prostředníka, což mnohamiliardový obchod prodraží o stovky miliónů.

Koaliční poslanci odhlasovali, že z původních 60 dní, které mají poslanci k projednání předlohy, zákon o obchodu se zbraněmi budou moci probírat pouhých pět dnů.

To se ale nelíbilo opoziční ODS, která ústy místopředsedy a stínového ministra obrany Petra Nečase požadovala, aby lhůta nebyla krácena a do doby, než by se zákon schválil, se zatím nepodepsala žádná smlouva. Ministr vnitra Stanislav Gross opozici vyzval, aby k věci přistupovala věcně, protože přijetí zákona ušetří stovky miliónů.

Diskuse se nakonec zvrhla v hádku Grosse s Nečasem. Skončila vzájemným osočováním, za čí vlády se na nákupech zbraní více prodělalo. Poté, co koaliční poslanci opozici přehlasovali, Nečas Právu řekl, že ODS konkrétní podobu zákona podpoří. Nelíbil se jim pouze spěch koalice. "Vláda až v tuto chvíli zjistila, že švédská vláda nepodepíše obchod za 20 miliard s Leteckými opravnami Malešice," řekl Nečas Právu. Dodal, že vláda měla projednávat pronájem stíhaček až po projednání zákona.

Zákon může zdržet Senát

Gross připustil, že urychlovačem v projednávání jsou gripeny. "Pokud v tuto chvíli pronajímáme od Švédského království letadla, tak nevidím jediný důvod, proč bychom měli nechat do toho obchodu vstoupit nějakého prostředníka," řekl Právu. Šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek si myslí, že změna zákona je čistě procesní záležitostí.

"Těžko lze nutit švédskou vládu, aby podepisovala smlouvu s Leteckými opravnami Malešice," poznamenal. I když se zákon přijme a smlouvu o stíhačkách bude plnit ministerstvo obrany, stát se podle něj stejně nevyhne tomu, že bude muset oslovit firmu, která bude resortu pomáhat.

Zákon o nákupu vojenského materiálu by mohl pozdržet ještě Senát, který má na projednání 30 dnů, či prezident, jenž má na rozmyšlenou dva týdny. Vláda by chtěla smlouvu na pronájem 14 stíhaček podepsat v červnu.