Ústřední výbor KSČM však o víkendu nečekaně revokoval své usnesení, jímž Grebeníčkův návrh nedávno posvětil, neboť se proti tomu postavily některé okresní konference a podpořila je i vnitrostranická komise ústředního výboru.

"Zpočátku lidé upřednostňovali autoritu předsedy, ale pak jim zřejmě došlo, o co vlastně jde, takže změnili svůj názor," řekl Právu dobře informovaný zdroj. Na tiskové konference se však o revokaci usnesení nikdo nezmínil.

Na předsedu je navrženo sedm kandidátů, přičemž nejvíce nominací od okresních konferencí získal Grebeníček. Zdá se, že největším jeho rivalem bude místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip, který dosud nezastával žádnou vyšší stranickou funkci.

KSČM vlastní 63 nemovitostí

Širší vedení zároveň v sobotu už připomínkovalo základní sjezdový dokument Naděje pro ČR, obsahující záměry pro ozdravení ekonomiky, zajištění sociálních jistot, životní prostředí, vzdělání a bezpečnost.

"Měl by se soustředit nikoliv na politicko-ideové otázky, ale na střednědobé praktické cíle po sjezdu," řekl novinářům místopředseda Jiří Dolejš. Podle něj KSČM už vystoupila z určité "obranné" pozice a chce prosazovat alternativní návrhy na řešení problémů a hledá spojence. "Nesnažíme se uzavřít ani jednu z variant, počínaje přímou vazbou KSČM na vládní kombinaci až po setrvání v opoziční roli," uvedl Dolejš.

Místopředseda Václav Exner sdělil, že komunisté vlastnili ke konci loňského roku majetek za 325 miliónů Kč a jejich zisk činil 30 miliónů. KSČM vlastní 63 nemovitostí.