Čemu však kabinet nevyhověl, byl požadavek týkající se výše dalšího platu. Odbory požadovaly padesát procent. Schválených 10 procent pro ně není přijatelným kompromisem.

"Vláda bude v nadcházejících měsících rozhodovat v rámci sociálního dialogu," uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD). Řekl, že v rozpočtu jsou peníze na výplatu deseti procent 14. platů. "Takže to je minimální výše, v níž bude 14. plat vyplacen. Cokoliv dalšího nelze v této otázce dodat," řekl vicepremiér.

Dodal, že kvůli výši platů učitelů bude zvlášť jednat s ministryní školství Petrou Buzkovou (ČSSD). Musejí vyřešit, kde najít částku do 450 milionů korun potřebnou na další platy pedagogů, kterou pak musí schválit rozpočtový výbor sněmovny. "Nebude to na vrub (rozpočtové) kapitoly ministerstva školství, půjde o to posílit kapitolu ministerstva školství," řekl ministr. ¨

Odbory protestují

"To je špatné, věcně i politicky nezodpovědné rozhodnutí," reagovala v neděli v noci na výsledek jednání ministrů pro Právo mluvčí odborových svazů Alena Vondrová. Podle ní hrozí, že se toto rozhodnutí negativně projeví v červnových volbách do evropského parlamentu: "Je téměř stoprocentní, že to ovlivní výsledky voleb, protože ti lidé budou nějakým způsobem protestovat, jestliže pár dní před volbami obdrží nízký další plat," dodala Vondrová.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach šel na jednání vlády s návrhem, aby zaměstnanci státu dostali stejně jako loni, tedy polovinu 13. a 14. platů. To by však stálo celkem 7,5 miliardy korun, zatímco ve státním rozpočtu je na 13. a 14. platy vyčleněno pouze 1,5 miliardy, což odpovídá právě 10procentní výši.

Přijdou ročně až o desetitisíce

Pokud i 14. plat bude nižší než požadují odbory, pak se v porovnání s loňským rokem podstatné části zaměstnanců celoroční plat významně sníží. Ministři hovoří o 40 procentech zaměstnanců, odbory dokonce o 60 procentech z nich. V současnosti je 750 tisíc zaměstnanců státu, ovšem přímo ze státní kasy je placeno 450 tisíc lidí.

V případě, že i 14. plat bude nakonec jen desetiprocentní, pak se propad ročního platu státních zaměstnanců bude pohybovat od stokorun až po desetitisíce. Například odborný referent zařazený v osmé třídě, by přišel ročně o 700 korun, posudkový lékař už o 23 684 koruny a např. ředitel odboru v ústředí České správy sociálního zabezpečení už o 38 394 Kč. "Hasiči by přišli ročně v průměru o 7 tisíc až 12 tisíc korun," řekl Právu šéf jejich odborů Vladimír Mühlfeit.

"Pokud budou 13. a 14. platy nižší než padesátiprocentní, pak bude Špidlova vláda první polistopadovou vládou, která svým zaměstnancům snížila platy. To se nestalo ani za Klausových balíčků. Tehdy byly platy pouze zmrazeny," řekla k tomu Právu Vondrová.