V komisi - jejíž složení iniciovali lidovci, kteří přednedávnem vyhlásili "válku drogám" a nazvali současnou protidrogovou politiku jako nekompetentní - asi zasednou za každou koaliční stranu dva její politici namísto avízovaných odborníků.

Za ČSSD jako předseda komise ministr vnitra Stanislav Grossministryně zdravotnictví Marie Součková. Lidovce bude zastupovat jejich drogový expert a šéf liberecké KDU-ČSL Jiří Vacek a vicehejtman a předseda lidovecké organizace v Jižních Čechách Vladimír Pavelka.

Politiky vyšle i US-DEU

Předseda US-DEU Petr Mareš, který zároveň za protidrogovou politiku vlády zodpovídá, chtěl původně vyslat psychoterapeuta Kamila Kalinu a právničku Hanu Gajdošíkovou, kteří oba v protidrogové politice pracují.

Poté co se Mareš dozvěděl o nominacích koaličních partnerů, řekl Právu, že US-DEU do protidrogové komise vyšle nějaké své politiky.

Tato komise bude muset zhodnotit návrhy předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska, kterému se hlavně nelíbí práce monitorovacího střediska, které vyhodnocuje údaje o drogách. Podle lidovců jsou tyto údaje nesprávné s porovnáním s údaji hygienické služby, které by, jak chce Kalousek, mělo nad monitorovacím střediskem převzít velení.

Hygienická služba hlásí, že se zvedl počet uživatelů drog a to se právě nelíbí lidovcům. Monitorovací středisko ale tvrdí, že drogová scéna se stabilizovala a ubylo uživatelů heroinu a pervitinu, přičemž se navýšil počet experimentujících s konopím a extází. To zase odporuje lidoveckému argumentu, že uživatelé konopných drog přecházejí později na drogy tvrdé.

Gross: dost bylo liberalizace

"Statistiky nemají dělat ti, kteří za ně zodpovídají," řekl Právu Kalousek. S tím ale nesouhlasí Mareš, protože je to podle něj běžné. "Statistiky dopravních nehod zpracovává ministerstvo vnitra, statistiku o nemocenské zpracovává ministerstvo zdravotnictví," uvedl Mareš.

Dodal, že v současné době dostal dopis od evropského monitorovacího střediska, které práci českého monitorovací střediska vysoce oceňuje. Gross si myslí, že by se měly vyjasnit rozpory mezi čísly hygienické služby a monitorovacího střediska . "Musí se ukázat, kdo je schopnější dodávat kvalifikovanější data," uvedl Gross. 

Grossovi se rovněž nelíbí některé liberalizační trendy, které se tu v posledních letech prosazují. "Já jsem zjednodušeně řečeno blíže stanoviskům KDU-ČSL," řekl Gross. Dodal, že si ale nemyslí, že by v této chvíli bylo zapotřebí cokoli měnit na postihu uživatelů drog, ale přiklání se k vyšším trestům pro překupníky.

Mareš soudí, že tvrdá Kalouskova slova na účet současné protidrogové politiky jsou známkou nedůvěry v oblast práce s drogově závislými. "Je to ta tendence, že by se touto problematikou měla zaobírat pouze ministerstva, nejlépe ministerstvo vnitra," poznamenal.