„Myslím, že horší řešení se těžko mohlo najít,“ poznamenal Zeman k Peake během debaty, která byla věnována názorům prezidentských kandidátů na bezpečnost a obranu státu. „Můžeme doufat, že bude jako ministryně zpívat lépe než ta předchozí,“ poznamenal pak kandidát ČSSD Dienstbier v narážce na Parkanovou a její "radarový" hit.

Diskuse se zúčastnil i ekonom Vladimír Dlouhý, kterého ministerstvo vnitra z klání o Hrad vyřadilo. Když hovořil o tom, kdo přesně by neměl být ministrem obrany, zmínil právě Peake. „Hezky se na ni dívá, ale ne Karolína Peake,“ podotkl Dlouhý. Zavzpomínal přitom i na své politické začátky, kdy seděl po listopadu 1989 ve vládě po boku tehdejšího ministra obrany generála Miroslava Vacka.

„Jeho vojácké zvyky mně imponovaly,“ řekl s tím, že ministr obrany by „měl být něco jako Saša Vondra“. Podle Karla Schwarzenberga by měl projevovat uchazeč o post šéfa rezortu obrany dlouhodobý zájem o bezpečnostní politiku.

Kandidáti se vyjadřovali i k rostoucímu vlivu soukromých bezpečnostních agentur, pro které pracuje 60 tisíc lidí, což je více než u policejního sboru. Schwarzenberg poznamenal, že nyní všichni vzpomínají na „blahé časy strážmistra Flanderky“ z Dobrého vojáka Švejka, který měl přehled o dění v Putimi. Současní policisté podle Schwarzenberga zdaleka takové povědomí nemají.

Na bezpečnost má mít monopol stát

Podle hradního kandidáta TOP 09 je proto nutné obnovit monopol státu v bezpečnostní oblasti. Jinak podle něj hrozí, že se ČR stane Sicílií. „Bohužel bez pobřeží a bez pomerančů,“ glosoval Schwarzenberg. S tím, že by bezpečnostní monopol státu měl být obnoven, souhlasil i Zeman.

Během debaty se probíraly i bezpečnostní hrozby pro ČR. „Největší nebezpečí pro ČR jsme my sami,“ uvedl Schwarzenberg. Poukázal na kapitulace politické reprezentace v roce 1938 a také o deset let později. Kritizoval i to, že vlády v 90. letech prodaly zahraničním společnostem české strategické sítě, tedy například plynovody. „Naše nestátotvornost je naším největším ohrožením,“ dodal Schwarzenberg.

Podle Zemana představuje největší nebezpečí mezinárodní terorismus. „Nikdo z nás si nemyslí, že na našich hranicích čekají Hunové s nožem v zubech,“ pronesl jeden ze svých bonmotů. Zeman doplnil, že na druhém místě vidí mezi hrozbami právě nestátotvornost, kterou zmínil Schwarzenberg.