„My jsme obdrželi ujištěni, že ČSSD podporuje Jiřího Dienstbiera,“ řekl Filip po schůzce novinářům. S touto informací seznámí členy stranického ústředního výboru, který se bude v sobotu radit, zda doporučí voličům KSČM Dienstbiera nebo Zemana.

Požadavek, aby ČSSD garantovala podporu celé strany Dienstbierovi, vyslovili minulý týden v pátek komunisté. Zarazilo je totiž, že například místopředsedkyně sociální demokracie Marie Benešová podporuje Zemana, navíc s Dienstbierem na páteční rokování výkonného výboru komunistů nedorazil nikdo z vedené ČSSD.

Podle Filipa ujištění sociálních demokratů rozptýlí obavy některých komunistů, výsledek sobotního rozhodování ale nechtěl předjímat. Je možné, že KSČM nakonec mezi oběma hradními uchazeči nevybere. Tomu by naznačovalo i Sobotkovo vyjádření, že očekává v rámci KSČM v „příštích dnech a týdnech“ debatu na téma prezidentská volba.

Místopředsedkyně KSCM Miloslava Vostrá si na jednání přinesla čokoládového Mikuláše, kterého dostala darem

Místopředsedkyně KSCM Miloslava Vostrá si na jednání přinesla čokoládového Mikuláše, kterého dostala darem

FOTO: MMS/Jiří Ovčáček, Právo

Předseda ČSSD potvrdil, že komunisty ujišťoval o celostranické podpoře Dienstbiera. „Je to tak, že sociální demokracie podporuje Jiřího Dienstbiera,“ řekl a poukázal, že kandidáta vybrala ČSSD v tajném hlasování na jednání nejvyššího orgánu mezi sjezdy, ústředního výkonného výboru.

Sobotka už požádal Filipa o podporu Dienstbiera v otevřeném dopise, ve středu tak učinil osobně. „Znovu jsem požádal, aby KSČM podpořila Jiřího Dienstbiera,“ sdělil předseda ČSSD. V rámci KSČM se přitom nyní formují tábory příznivců prezidentských kandidátů.

Ve prospěch Dienstbiera lobbuje místopředseda komunistů Jiří Dolejš, europoslanec za KSČM Vladimír Remek podporuje Zemana, se kterým dokonce v pátek vystoupí na společné tiskové konferenci. Remkův krok nebyl pro Filipa překvapením, postoj prvního čs. kosmonauta respektuje. „Je to věc, o které mě Vladimír Remek informoval,“ prohlásil.

Na schůzce se řešila i otázka krajů, kdy spolu ČSSD a KSČM uzavřely řadu koalic. Právě z tohoto důvodu dorazil na setkání Hašek, který byl ve středu znovu zvolen šéfem Asociace krajů ČR.