Na veřejnou službu bez odměny mohly úřady práce od letoška posílat lidi, kteří byli nejméně dva měsíce bez práce. Pokud by odmítli, přišli by o podporu a dávky a museli by si platit i pojištění. Ústavní soud však v úterý zrušil část zákona o zaměstnanosti, která toto opatření zaváděla. Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského je toto opatření v rozporu se zákazem nucené práce i některými základními lidskými právy. [celá zpráva]

"Byl zrušen jen odstavec, který se zabýval sankcemi, ale institut jako takový zrušen nebyl a opravdu by bylo korektní, abychom si řekli, že fungoval, viděli jsme to i na zájmu měst a obcí," řekla Müllerová. Ministerstvo podle ní předloží změny zákona, které by umožnily veřejnou službu zachovat v podobě, která nebude odporovat ústavě.

Podle ministryně bylo problémové právě ustanovení, které říká, že úřady práce mohou nezaměstnané posílat na veřejnou službu už dva měsíce poté, co přišli o práci. "Ta doba musí být výrazně prodloužena, a je tam mnoho dalších opatření, aby byly odstraněny výtky, které Ústavní soud uvedl," řekla Müllerová. Ministerstvo je podle ní připraveno i k tomu, že by stát za veřejnou službu částečně platil.