"Já jsem byl tím rozhodnutím poněkud překvapen. Já pana ministra považoval za jednoho z výraznějších ministrů obrany, které jsme měli," poznamenal Klaus. Vondra ocenil prezidentovu podporu, za niž přišel hlavě státu, coby vrchnímu veliteli ozbrojených sil, poděkovat.

Klaus zmínil, že Vondru zná 23 let a ze současné vlády je jediným ministrem, s nímž si tyká.

Na NATO nyní nemyslí

Na dotaz, zda by mohl zamířit do vedení NATO, Vondra po setkání uvedl, že jej podobné spekulace těší, nicméně o ničem podobném zatím neuvažuje a hodlá se věnovat rodině. Zároveň připomněl, že nový šéf aliance se bude volit až v roce 2014.

Ke spekulacím o stranické příslušnosti svého nástupce v čele ministerstva Vondra uvedl, že věc nechce komentovat, aby premiérovi nekomplikoval vyjednávání.

Vondra měl blízko k Havlovi

Vondra rozhodnutí odejít z čela resortu obrany oznámil ve středu. Zdůvodnil jej ztrátou důvěry voličů, která se podle něj projevila v nedávných senátních volbách, v nichž ministr neuspěl. [celá zpráva]

Pozvání odcházejících ministrů na Pražský hrad není standardní. Prezident jím naznačuje určitou podporu a ocenění jejich práce.

Někdejší chartista Vondra, který na začátku své politické kariéry působil jako poradce Václava Havla, ale nikdy nepatřil mezi Klausovy politické oblíbence. Střetávali se i v době, kdy Vondra jako vicepremiér pro evropské záležitosti spoluutvářel evropskou politiku vlády Mirka Topolánka (ODS). Jeho kroky v čele resortu obrany však prezident vesměs schvaloval.