Volby sice budou až za dva roky, po nich to však při sestavování vlády nebude jednoduché. Muselo by se totiž stát něco hodně nečekaného, co by v podstatě setrvalé rozložení politických sil dramaticky změnilo. Mohlo by? Opět kolují úvahy o matematické úpravě poměrného volebního systému. Tak, aby zvýhodnila vítěze a usnadnila mu vládnutí. Myslím si, že by to nebylo moudré bez ohledu na to, jaká strana má "našlápnuto". Protože snadno by se mohlo stát, že třeba při šedesátiprocentní volební účasti by mohla vzniknout jednobarevná vláda, ačkoliv vítěznou stranu by volilo jen dvacet pět procent občanů. Vláda z vůle čtvrtiny občanů?

Teoreticky je možné změnit volební systém z poměrného na většinový dvoukolový. To by problémy se sestavováním funkčních vlád vyřešilo. Jak ale z volebního sena odstranit psa, totiž Senát? Do dvou komor nelze volit stejným systémem a většinový dvoukolový má propachtovaná komora horní. Dvakrát nereformovatelná instituce. Sama se nerozpustí. Snad jen, kdyby v ní zasedala většina vynikajících osobností - ale v takovém případě by zase byla škoda ji rozpouštět.

Významnou změnu preferencí ve svůj prospěch čeká část ČSSD od případné politické resuscitace Miloše Zemana. Nebyl by zřejmě za jistých okolností proti, vždyť právě se chystá přižhavit své želízko vystoupením "u Foldynů" v Mostě. Nechci být nezdvořilý jako Josef Švejk, který v sultánovi viděl odbytou veličinu. Řeknu to kulantně. Podruhé do téže řeky se podařilo vstoupit málokomu, pokud vůbec někomu.

Při zachování dnešních preferencí - a opravdu nevidět, co by je mohlo zásadně změnit - jsou strany odsouzeny. Komunisté k úspěchu, který nikam nevede, protože s grebeníčkovci nikdo vládnout nebude. Ostatní strany ke koaliční vládě. Už proto by mohly přestávat se vzájemnými podrazy, záštiplnou rétorikou a schválnostmi. Předseda poslaneckého klubu ODS Tlustý soudí, že v koalici žádná strana nemůže plnit svůj program. Není to pravda. Musí jen ustupovat, je-li nutné, ze svého maxima a zachovat základ programu. Je skličující, že tuto malou politickou násobilku si české partaje dosud neosvojily, jak dokazuje i rebelující část sociálních demokratů.

PRÁVO 26. března