"Přestěhováno bude jen pět kontaktních míst, a to malých pracovišť se dvěma až třemi úředníky. Nebude to však znamenat, že by občané museli začít někam za dávkami dojíždět. Změna bude z ulice do ulice, nikoliv z města do města," doplnil šéf správy služeb zaměstnanosti ministerstva Tomáš Špiroch. Změna se bude týkat kontaktních míst v Ostrově nad Ohří, Ústí nad Orlicí, Vysokém Mýtě, v obci Osoblaha na Bruntálsku a ve Slaném. Občané budou podle Špirocha včas informováni místními úřady.

Naopak v Praze k žádným změnám nedojde, a dávky jako je přídavek na dítě, rodičovský příspěvek, sociální příplatek porodné či pohřebné budou, tak jako dosud, vyplácet úřady městských částí.

Úřady práce přeberou od dubna i všechny zaměstnance obcí, kteří v současnosti dávky občanům vyplácejí. Bude to znamenat, že počet zaměstnanců úřadů práce se zvýší ze současných 5042 o další 2852 na celkem 7894 lidí. Úřady práce budou muset přijmout také 243 nových zaměstnanců - obslužného personálu.

Zaplatí, co mají dostat zadarmo

Úřady práce se při převodu majetku z obcí setkaly s jedním zarážejícím faktem. Čtyřicet procent obcí se zdráhá převést majetek na úřady práce bezúplatně, ačkoliv ony samy ho po zrušení okresních úřadů bezúplatným převodem od státu získaly. Nyní nabízejí, že vybavení kanceláří jako jsou stoly, židle, skříně atd., které před tím dostaly od státu zadarmo, úřadům práce prodají.

"Některé obce nabízejí starý majetek za cenu vyšší, než by stálo nové vybavení," upozornil Špiroch. Zatím nechtěl zveřejnit o které obce konkrétně se jedná: "Apelovali bychom na to, aby ještě své stanovisko zvážily," řekl před novináři. Pokud nakonec budou muset úřady práce majetek odkoupit nebo pořídit nové vybavení, přijde to stát na "několik desítek miliónů korun," odhadl Špiroch bez dalšího upřesnění.

Na dávkách státní sociální podpory se ročně vyplatí před třicet miliard korun. "V roce 2002 to bylo 33,7 mld. a v letošním roce je ve státním rozpočtu vyčleněno 35 miliard," uvedla Müllerová. Nejvíc - přes 13 miliard - se ročně vydá za přídavek na dítě, který dostávají téměř dva milióny lidí.