„Slovo komunistická může být odporné nějakým pravicovým intelektuálům, ale většině obyčejných lidí vůbec ne. Naopak, vyvolává v nich vzpomínku na ty jistoty za socialismu,“ řekl Jakeš pro měsíčník ExtraPlus.

Slovenský premiér Robert Fico

Slovenský premiér Robert Fico

FOTO: Archiv, Právo

Bývalý šéf československých komunistů Fica obdivuje a považuje za dobrou strategii, že se mu podařilo kolem sebe soustředit levicově orientované lidi. „Dělá srozumitelnou politiku, které rozumí široké masy. Tím, že založil novou stranu, nemusel řešit problémy minulosti, co je jeho další výhoda,“ dodal Jakeš.

Postupovali jsme správně, nepochybuje Jakeš

Období socialismu považuje Jakeš za nejúspěšnější období v poválečném období. „Dnes se toto období cíleně špiní, čehož důkazem je schválený český zákon o protiprávnosti a zločinnosti komunistického režimu. Jsem přesvědčen, že v zásadě jsme postupovali správným směrem a dosáhli jsme pozoruhodné výsledky ve všech oblastech. Srovnejme si postavení obyčejného člověka předtím a dnes. Dnes má vliv ten, kdo má peníze. Jaká je to demokracie?“ položil otázku bývalý generální tajemník KSČ, který požaduje rehabilitaci socialismu.

Video

Milouš Jakeš na Červeném Hrádku

Důvodem vstupu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 do Československa byla podle Jakeše nezodpovědná politika a neochota Dubčekova vedení k jednání. „Byl to ohlas spojenců na tzv. politiku socialismu s lidskou tváří, která by podle mého názoru skončila stejně, jako politika přestavby realizovaná Gorbačovem - obnovou kapitalismu,“ říká v rozhovoru Jakeš.