„Není to od opozice příliš odpovědné,“ uvedl v ČT Kalousek (TOP 09). Pokud Senát projedná zákon až 5. prosince a vrátí ho do Sněmovny, ta o něm bude jednat nejdříve 18. prosince. Ani v případě, že by pro vyšší DPH opět hlasovala většina poslanců, nemuselo by se povést ji zavést od Nového roku. Prezident Klaus má na jeho podepsání patnáctidenní lhůtu.

Pokud by se vyšší DPH nezvedla od 1. ledna, ale až v průběhu příštího roku, zkomplikovalo by to její zavedení, výpočet i výběr.

Předseda Senátu Milan Štěch ale odmítá, že by horní komora projednání odkládala. Uvedl, že teprve 21. listopadu složí noví senátoři slib, takže Senát v nové podobě bude pracovat až od 22. listopadu.

Naopak napadl ministra financí Miroslava Kalouska, že si bere za rukojmí i podnikatele. Podle něj se chová jako politici z komunistické éry, když se hlasování o zvýšení DPH odložilo až po sjezdu ODS. A dodal, že bez politické korupce by nebyl nikdy přijat. Zmínil slib poslaneckého klubu straně LIDEM a dalším vysoké posty.

Podle něj Senát zřejmě zákon odmítne: „Může dojít na pozměňovací návrhy, ale vrátíme to spíš jako celek.“ Důvodem je to, že vláda se senátory o návrhu nejednala.