Poslanci schválili novelu i s pozměňovacími návrhy Senátu již v únoru. Na počátku března ji však odmítl podepsat prezident Václav Klaus, kterému vadilo zejména to, že návrh zákona nepředkládala vláda. "Jeho obsah se však dotýká základních svobod a práv občanů, a proto by se jím vláda vážně zabývat měla," vysvětlil na začátku března Novinkám prezidentovo rozhodnutí mluvčí Hradu Petr Hájek.

"Jsem velmi ráda, že Sněmovna potvrdila své dřívější rozhodnutí a registry budou," řekla Právu krátce po hlasování ministryně zdravotnictví Marie Součková. Schválené znění znamená, že v registrech nebudou uvedena jména a adresy lidí, kterých se údaje týkají, ale jako identifikační znak v nich zůstane rodné číslo.

Evidují se i pacienti s drogovou závislostí

Klaus přitom chtěl, aby údaje v registrech byly anonymní. S jeho výhradami k zákonu souhlasil i Úřad pro ochranu osobních údajů. V České republice je nyní registr hospitalizovaných, rodiček, novorozenců, vrozených vad, potratů, cévní chirurgie, kardiochirurgie a kardiovaskulárních intervencí, kloubních náhrad, nemocí z povolání, lékařů, lékárníků, zubařů, onkologických pacientů a také registr lidí, kteří byli léčeni nebo se léčí z drogové závislosti.

"Data o těchto pacientech se sbírají již dlouhou dobu a na jejich základě se vyvíjejí léčebné metody a připravují preventivní programy," řekla Součková. Dodala, že například onkologický registr pomohl k tomu, že byl připraven celonárodní program záchytu rakoviny prsu u žen starších 45 let. "Na jeho základě se podařilo zachránit stovky žen, a to tím, že nádor byl odhalen včas, v době, kdy je plně léčitelný. Proto registry mají své velké opodstatnění," řekla Součková.

Totéž si myslí i místopředseda zdravotního a sociálního výboru Sněmovny Josef Janeček (KDU-ČSL). Mimo jiné řekl, že "registry mají obrovskou hodnotu."

Registry upravovala jen ministerská vyhláška

Registry dříve fungovaly na základě ministerské vyhlášky. Od ledna to ale nebylo možné, a proto musela být vytvořena novela zákona. Aby se překlenulo období do přijetí zákona, což se stalo nyní, ministryně Součková vydala vyhlášku, která existenci registrů na přechodné období umožnila.

Do boje proti ní vytáhla Česká lékařská komora, která tvrdila, že ministryně na to nemá právo a vyhláška by měla být zrušena. Dokonce vyzvala lékaře, aby ji bojkotovali a údaje do registrů neposílali. Součková jim pak vzkázala, že je to nesmysl, a lékaři by měli údaje posílat.