"Přes naše území bude postupovat tlaková níže, která nám přinese trvalejší srážky a čerstvý nárazový vítr," řekl Právu v úterý Vladimír Seifert z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze.

Během středy a čtvrtka by mělo hlavně na jihozápadě Čech napadnout do 15 cm nového sněhu, v horských oblastech dokonce až 40 centimetrů. Na horách se očekávají sněhové jazyky a závěje. "Řidiči by s tím měli počítat a dál nechat na svých vozidlech zimní výbavu. Ještě bude potřeba," řekl meteorolog.

V noci ze středy na čtvrtek se očekávají na celém území republiky smíšené srážky, které již od středních poloh budou sněhové. Proto na některých místech i v nižších polohách mohou na silnicích být závěje.

Srážka až 25 milimetrů

Vydatný déšť, který nás v průběhu příštích dnů čeká, může zvednout hladiny některých, zejména místních řek. Je to hlavně v oblasti Orlických hor, v povodí Odry, Bečvy a Lužnice. Stejně tak je to ale aktuální i na Českomoravské vrchovině a v dalších horských oblastech. Seifert nevyloučil, že úhrnné srážky by v nížinách mohly dosáhnout 25 mm, to je 25 l vody na metr čtvereční a v horských oblastech až 50 milimetrů.

Podle Seiferta, celé období až do 20. dubna bude teplotně podprůměrné a srážkově průměrné. Nemůžeme tedy zatím očekávat tak výrazné teplo jako bylo minulý týden, kdy padaly teplotní rekordy. Naopak denní teploty se budou pohybovat v rozmezí od 0 do 7, později 9 stupni. Od 1. do 10. dubna se pak očekává také oblačno, místy srážky, denní teploty 5 až 11. Od 11. do 20. dubna by pak denní teploty měly být 7 až 13, v místech slunečního svitu až 18 stupňů.