"Provozovatel s licencí zajišťuje rozvoj českého jazyka a vyzdvihuje jazykové dědictví," ukládá novela, ale bez finanční či jiné sankce. České televizi tato povinnost uložena nebyla. "Dává povinnost pouze komerčním stanicím, ale ne veřejnoprávní televizi. A ta by měla prvořadě dbát na kultivovanost projevu," komentoval schválení poslanec Petr Pleva (ODS), který s tímto bodem zásadně nesouhlasí. ČT má však povinnost kultivovaného projevu zakotvenu ve svém kodexu.

Novelu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident.

Zákonodárci také odhlasovali pozměňovací návrh Taťány Fischerové (za US-DEU), který ukládá soudům, že musí do 90 dnů rozhodnout, když se média soudně ohradí například proti pokutě uložené Radou pro rozhlasové a televizní vysílání.

O poplatcích snad v pátek

Na poplatky v úterý nedošlo, protože zákonodárci nejprve projednávali kolem třinácti bodů které nestihli při minulé, 27. schůzi. Ve středu ráno začne další maratón projednávání, do kterého jsou koncesionářské poplatky zařazeny jako 89. bod v pořadí. "Vypadá to, že poplatky přijdou na pořad tento pátek, ale možná až příští týden, nejdříve v úterý," řekla Právu poslankyně Eva Nováková (ČSSD), jenž je autorkou jednoho z pozměňovacích návrhů k zákonu o poplatcích.

Nováková, která je také členku mediální komise Sněmovny, novinářům sdělila, že sociálnědemokratičtí poslanci si po úterním dopoledním jednání poslaneckého klubu stanovili jako závaznou verzi pro hlasování zvýšení televizního poplatku ze současných 75 na 100 Kč, u rozhlasu z 37 na 45 korun.

Bude asi TV daň

Zároveň jsou soc. dem. poslanci pro výrazné zpřísnění výběru poplatků. Platila by je každá domácnost, ať již televizní nebo rozhlasový přístroj má nebo nemá, pouze s výjimkou sluchově či zrakově postižených občanů. "Šlo by o jakousi televizní či rozhlasovou daň," upřesnila Nováková. Současně se zvýšením poplatku by se snížila reklama na obrazovce České televize ze současného jednoho procenta na 0,8 procent vysílacího času.

Nyní má ČT reklamu zaplněnu cca na 0,9 procent, jednoho procenta dosáhne zřejmě až jí nastanou sportovní "žně" - mistrovství světa v ledním hokeji, fotbalové Euro a letní olympiáda. xxx Opoziční KSČM a ODS jakékoliv zvyšování poplatků striktně odmítají. Koalice se tak musí spoléhat jen na svých 101 hlasů. "Unionisté nesouhlasili s verzí postupného zvyšování TV poplatku až na 155 korun v roce 2010, stovka je snad pro ně v pořádku," dodala Nováková.