Stavba stožáru začala v polovině srpna, měla by být dokončena do konce roku. Náklady 45 miliónů korun hradí Evropská unie. Začátkem roku 2013 by měla stanice zahájit činnost. Podle Váni to bude nejvyšší stavba postavená v Česku po roce 1989, která se zařadí mezi 15 nejvyšších staveb v zemi.

"Musí být tak vysoká proto, aby naměřené koncentrace nebyly nijak ovlivněny činností na zemském povrchu," uvedl Váňa. Měření bude sloužit také pro sledování dálkového přenosu škodlivin přes hranice státu.

Unikátní měřící stanice

Atmosférická stanice je součástí projektu Czech Globe, který se zabývá změnou klimatu a jejími dopady do nejrůznějších činností. K výběru Košetic podle Váni přispělo umístění observatoře v relativně čistém prostředí, dlouhodobě prováděná měření a dobré odborné zázemí.

Stožár v Košeticích

Stožár v Košeticích

FOTO: Luboš Pavlíček, ČTK

Observatoř Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) existuje v Košeticích 25 let. Provádí dlouhodobé sledování kvality ovzduší. Rozsahem prováděných měření je podle Váni nejvýznamnější stanicí nejen na Vysočině, ale i v Česku. "Některá speciální měření požadovaná mezinárodními programy jsou v Česku unikátní, jinde se neprovádějí," řekl Váňa.

Komplex propojených stanic ČHMÚ a Centra výzkumu globální změny je podle Váni ojedinělý i ve střední Evropě. "Díky měření se výrazně zlepší naše znalosti o chování atmosféry, umožní lepší prognózy kvality ovzduší," dodal Váňa.