Hlavní obsah

Ministr Heger plánuje zdražení léků

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

O několik procent se mají v příštím roce zvednout doplatky za léky. Počítá s tím plán ministerstva zdravotnictví, které chce snížit úhrady za léčiva ze zdravotního pojištění. Systém pojištění by se tak měl dostat z mínusu, pojišťovny by za léky mohly ušetřit stamilióny až miliardy korun. Opatření by mělo trvat jeden rok. Vláda už návrh vzala na vědomí.

Foto: Radek Plavecký, Právo

Článek

"Například plošné snížení úhrad o pět procent bude představovat úsporu asi dvě miliardy korun, a může tak kompenzovat nárůst nákladů na zvýšení DPH na léky za daný rok," stojí v návrhu ministerstva zdravotnictví.

Materiál přiznává negativní dopad na pacienty

V materiálu nejprve píše, že by byl "dopad na pacienty negativní, a to ve stejném rozsahu jako je pozitivní dopad na všeobecné zdravotní pojištění".

Dál pak ale zas podotýká, že by snížení úhrad "přímé sociální dopady" nemělo, protože by se s ním prý stejně snížila i cena léků. Doplatek by se tedy nezměnil. Firmy by tak nejspíš musely zlevnit, aby se do nižších úhrad od pojišťoven vešly.

Podle ministerstva by se zamýšlených úspor dalo dosáhnout tehdy, pokud by se snížení úhrad týkalo všech léčiv, která se ze zdravotního pojištění hradí. Opatření by podle plánu trvalo rok a mohlo by začít platit na přelomu jara a léta 2013. Nutná je k němu změna zákona.

Taková úprava by byla podle ministerstva v souladu s evropským právem. Směrnice o regulaci cen a úhrad léčiv by se na tuto situaci prý nevztahovala. "Nicméně lze očekávat značnou nevoli ze strany výrobců léčiv, která může vyústit v podávání žalob - ústavní, potažmo u Evropského soudního dvora," podotkli autoři.

Úhrady snížil už Janotův balíček

Snížení úhrad za léčiva z pojištění přinesl už od roku 2010 takzvaný Janotův úsporný balíček. Tehdy klesly o sedm procent. O rok později se pak stejný pokles týkal dalších léků. Postupem času ale přípravků ubývalo, takže podle ministerstva toto opatření už dnes nemá na zdravotnické finance větší dopad. Příprava nových změn zákona a jejich projednání v Parlamentu zaberou měsíce. Není zatím vůbec jisté, zda by koalice našla pro návrh dost hlasů.

Reklama

Související témata:

Související články

Lidé zaplatí více za tisíce léků

Až tři tisíce léků od dubna podražuje. A to proto, že Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nestihl provést revizi cen a úhrad léků od zdravotních pojišťoven....

Výběr článků

Načítám