O propuštění Koudy informoval dopoledne jeho advokát Vencislav Sabotinov. Druhý muž byl propuštěn až o několik hodin později. Státní zástupce rozhodl, že pominula obava z ovlivňování svědků. Kouda a Markvart byli poslední dva lidé, kteří kvůli sérii kauz okolo dotačního úřadu zůstávali ve vazbě.

"Mohu to potvrdit, byli propuštěni na základě mého rozhodnutí, protože u obou už pominuly vazební důvody. Konaly se výslechy všech svědků, kteří by mohli být ovlivněni," řekl státní zástupce Vladimír Jan.

Pavel Kouda u okresního soudu v Ústí nad Labem na začátku září.

Pavel Kouda u okresního soudu v Ústí nad Labem na začátku září.

FOTO: Libor Zavoral, ČTK

Policie zatkla oba muže 4. září. Ze zneužití pravomocí a poškozování zájmů evropských společenství je v případu obviněno šest lidí, jimž hrozí až 12 let vězení. Kromě obou mužů, na které byla uvalena vazba, jde i o dva Markvartovy předchůdce v čele úřadu, Petra Vráblíka a Petra Kušnierze.

V prosinci by byli oba volní

Státní zástupce se původně obával toho, že by Kouda a Markvart mohli pokračovat v trestné činnosti a ovlivňovat svědky. Oba ale vzápětí odešli ze svých funkcí, takže od začátku října u nich soud potvrdil jen druhý důvod pro vazbu. V takovém případě by byli stejně nejpozději začátkem prosince na svobodě.

Kouda je zatím nejvýše postaveným člověkem, kterého zasáhla série skandálů okolo rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Pro oba kraje se má z evropských fondů rozdělit celkem 19 miliard korun, z toho 16 miliard už zná své adresáty. Proplácení peněz je ale pozastaveno. Kouda byl také druhým mužem krajské kandidátky, po zatčení byl vyškrtnut.