"Když by mi osoba pověřená sestavením vlády přinesla návrh, který by znamenal vládnutí s KSČM, zkrátka a dobře bych jej neakceptoval," řekl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes Fischer.

Také v případě menšinové vlády by se velmi zajímal, zdali neexistuje skrytá podpora například formou nabídky na místa šéfů úřadů či místa náměstků.

Komunisty, kteří v krajských volbách získali 20 procent hlasů, Fischer považuje za extremistickou stranu. "Nevyrovnali se se základním zahraničněpolitickým ukotvením této země. Mají vysoce negativní postoj k Evropské unii, k NATO, k působení našich misí," dodal.

Někdejší úřednický premiér Fischer a viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj financuje kampaň ze sponzorských darů, které zveřejňuje na transparentním účtu. Jeho největším dárcem je zatím ocelářský a zdravotnický magnát Tomáš Chrenek. Fischer byl v letech 1980 až 1989 členem KSČ.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka reagoval na Fischerova slova smířlivě. Poukázal, že se prezidentský kandidát nevyslovil proti variantě menšinového kabinetu. Sobotka v této souvislosti zdůraznil, že se sociální demokraté nechystají vládnout s KSČM přímo v koalici.