„Pro mě je důležité, že za tím stojí konkrétní člověk. Společnost patří panu Daliboru Tesařovi a on se rozhodl prostřednictvím této firmy nám poslat peníze. Je to velmi movitý člověk a má několik různých firem, takže nemusí být v podezření, že peníze nejsou z podnikání,“ podotkla šéfka LIDEM.

Na dotaz, zda jí Tesař sdělil, proč straně dává peníze, odpověděla: „Pan Tesař pokládá za správné, že když existuje politická strana, které fandí, tak se nebát a i za cenu, že jméno společnosti je uvedeno na transparentním účtu, peníze darovat.“

Peake prý oslovilo několik podnikatelů, ale z podpory sešlo právě kvůli transparentnímu účtu a z jasného spojení s politickou stranou. Dodala, že prosazuje zrušení anonymních akcií a že by chtěla, aby na schůzi Sněmovny, která začíná v úterý, byl projednán zákon o transparentním vlastnictví firem.

Z výpisu transparentního účtu LIDEM lze zjistit, že 10. října firma Cresco & finance a. s. poslala straně dva milióny korun. Podle internetového výpisu obchodního rejstříku se vlastníci společnosti se stomiliónovým základním kapitálem skrývají za akcie na doručitele.

TIC: Aspoň mají otevřený účet

Peake přijetí daru brání slovy, že se setkala s majitelem firmy. „Financování jak naší politické strany, tak společnosti Cresco & finance a. s. je samozřejmě pod dohledem finančních úřadů. Nebojím se, že bychom se dostali do nějakých problémů. Akcie na doručitele jsou legální a v souladu se zákony ČR,“ řekla Právu.

Radim Bureš z české pobočky Transparency International (TIC) uvedl, že přijetí daru není nelegální. „Může se mi to nelíbit a nelíbí se mi, že se přijímají dary od neprůhledných organizací, ale za současné právní úpravy to je možné,“ řekl Právu.

Tyto peníze nepřišly z Panamy, ale z ČR od konkrétní právnické osoby, za kterou stojí konkrétní člověk.Karolína Peake

Na druhou stranu je podle něj třeba uznat, že LIDEM na rozdíl od jiných stran má snadno přístupné financování. „Transparentnost a dosažitelnost na internetu je klíčová, takže bych stranu nechtěl popotahovat, zatímco jiné partaje drží své financování v přítmí kanceláře Sněmovny,“ uvedl Bureš.

Podle něj by potíže s penězi pro strany mohl vyřešit zákaz přijímání darů od právnických osob. „Tím by odpadlo dohadování, kdo za firmou je a jestli je to čisté. Politický názor má majitel, ne firma, tak proč se za ni schovávat?“ dodal Bureš.

Peake byla jednou z prvních, která letos v březnu kritizovala skutečnost, že miliónoví sponzoři Věcí veřejných se skrývají za akcie na doručitele a že sídlí v Panamě. Nedlouho poté z VV odešla a založila LIDEM. Otazníky kolem financování véček by ostatně jedním z důvodů, jež uváděli další poslanci, kteří odešli za Peake.

Ta včera odmítla, že by nynější případ byl obdobný. „Tyto peníze nepřišly z Panamy, ale z ČR od konkrétní právnické osoby, za kterou stojí konkrétní člověk,“ podotkla.