Jak hodnotíte volby do Senátu?

Oba dva kandidáti, kteří se hlásili k TOP 09, zvítězili. Druhá dobrá zpráva, že voliči dali komunistům na vědomí, že je nechtějí jako hegemona na levici. Vítězem je sociální demokracie, a úkolem pravice a zejména TOP 09 je, aby příště přesvědčila voliče víc.

ODS získala jen čtyři mandáty. Myslíte, že to přispěje k pádu Nečase a tím i vlády?

Diskuse v ODS je pro nás hodně nepřehledná. Sledujeme, že je tam mimořádný zájem odstranit jejich předsedu pod jakoukoli záminkou.

Když se jim podaří Nečase shodit, půjdete s ODS do nové vlády, nebo jsou řešením pouze předčasné volby?

Uzavřeli jsme koaliční dohody. Pokud někteří předsedu vlády zaříznou pod záminkou, že chtěl tyto dohody dodržovat, nebudou pro nás partnery pro jednání.

Také ho může odstranit kongres ODS.

To je jiná věc. My nespojujeme další spolupráci s ODS s tím či oním jménem, ale s určitým programem a s dodržováním uzavřených dohod. My ty dohody dodržíme, a čekáme to od svého koaličního partnera. Ale platí, že kdo zařízne předsedu vlády za to, že chtěl dodržovat dohody, není náš partner.

Váš osobní odhad – přežije tato vláda?

Rád bych řekl, že věřím, že v ODS zvítězí zdravý rozum, ale slyšel jsem v poslední době příliš často některé poslance z tzv. rebelů, abych tuto větu mohl říci s plnou vírou, že platí.

Máte čtyři senátory, ke klubu potřebujete pět. Oslovíte někoho nezávislého, nebo využijete nabídky, kterou dal šéf lidovců, aby všichni nezařazení vstoupili do jejich klubu?

Nepokládal bych za šťastné, kdyby se TOP 09 v Senátu spojila s jakoukoli levicovou frakcí, včetně KDU-ČSL, ale je to věcí budoucích jednání.