Vyčinil totiž ČSSD, že se hlásí ke svému poválečnému odkazu, kdy se sociální demokracie dobrovolně sloučila s komunistickou stranou.

Naproti sedící lidovec Kasal, jehož nepodezírám, že neměl ve škole dějepis, z toho byl asi natolik omráčen, že se nezmohl na jediné slůvko korekce na obranu koaličních partnerů. Stejně k tomu mlčela i jindy pozorná moderátorka, asi nechtěla panu místopředsedovi ODS kazit chuť k nedělnímu obědu. Poslanec Tlustý tedy nakonec odešel ze studia, aniž se dověděl, že s KSČ se tehdy spojilo to, co zbylo zrádci Fierlingerovi ze sociální demokracie, když ti, co se nepodřídili, skončili v Jáchymově a jiných koncentrácích.

Tlustého čára, kterou dotyčný udělal za historií politického soupeře, byla stejně pokrytecká jako tlustá čára, kterou čeští politici tu narýsují a tu opět smažou za komunistickou minulostí různých veřejných činitelů, jak se jim to zrovna hodí. V poslední době si takového schizofrenního kádrování užil evropský komisař Pavel Telička, jehož dvouleté členství v KSČ (ve věku 23 let) nedá některým v klidu usnout. Vadí to ODS, lidovcům, nezapomněl mu to vytknout ani prezident republiky.

Dalo by se to přijmout, kdyby šlo o neměnné zásady. Jenže to by pak třeba prezident nesměl do funkce ústavního soudce navrhovat právního experta Milana Galvase, jenž v komunistické straně strávil 22 let. Nota bene když si mohl dopředu spočítat, že tenhle pokus mu v Senátu neprojde. Ostatně si myslím, že Václav Klaus, prezident z milosti poslanců KSČM, by měl kolem tohoto tématu chodit po špičkách a členství ve straně "dělníků a rolníků" raději nikomu nevyčítat.

Onu tlustou čáru za nedávnou minulostí asi nepůjde veřejně nadiktovat, tu si musí každý ve své hlavě narýsovat sám s vědomím, že ji nebude moci účelově smazat.

Včerejší čára poslance Tlustého do téhle kategorie nepatří, to byla jen mezera ve vzdělání.

PRÁVO 22. března