Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že je to historický úspěch, protože 46 senátorů žádná strana v 81 členné horní komoře nezískala.

„Kromě jednoho obvodu jsme vyhráli nad komunistickými kandidáty, je vidět, že si lidé vybrali demokratickou levici,“ pronesl vítězoslavně Sobotka.

Sociální demokraté si očividně oddechli, protože první kolo senátních voleb a hlavně krajské volby ukázaly na to, že KSČM vyrostla hlavně na úkor sociální demokracie.

ČTĚTE TAKÉ:
ČSSD ve volbách zvítězila, levice bude mít ústavní většinu
Okamura je senátorem, rozhodl se zaútočit i na Hrad
Za Piráty usedne v Senátu Michálek, který upozornil na údajnou korupci 
Ani přes historický úspěch to Dolejš do Senátu nedotáhl. Neporazil Filipiovou 
Musíte ověřovat, že rezonujete s lidmi, tvrdí budoucí senátorka Wagnerová 
Comeback se nekoná, někdejší šéf Sněmovny Vlček v Šumperku neuspěl 

ČSSD letošní senátní volby vyhrála ve 13 z 27 obvodů. ODS zvítězila ve čtyřech obvodech, TOP 09/STAN ve dvou stejně jako KDU-ČSL, KSČM uspěla pouze v jednom.

Druhý jasný vzkaz vládě

Na sobotní podvečerní tiskové konferenci Sobotka uvedl, že se ČSSD podařilo splnit hlavní cíl, jímž bylo udržení nadpoloviční většiny v Senátu. „Je to důležité zejména proto, abychom mohli korigovat záměry vládní koalice,“ dodal.

Podle Sobotky je výsledek voleb po krajských volbách, v nichž také ČSSD dosáhla lepšího výsledku než ODS, druhý jasný vzkaz Nečasově vládě, že by měla skončit. „Výsledek posílí tlak na Nečasovu vládu,“ uvedl.