Klaus v pondělí své veto zdůvodnil tím, že nad penzijní reformou neexistuje potřebná shoda. Ministr zahraničí to ale odmítá. V předvolební době je podle něj takovou shodu složité najít, což prezident jako zkušený politik musí vědět.

"Popravdě řečeno to nepovažuju za nejlepší postup, když prezident vládu, kterou jmenoval, podráží," uvedl ministr, který je nyní stejně jako prezident v New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN.

Ministr také odmítl Klausovo vyjádření, že reforma v současné podobě počítající se spořením do soukromých fondů představuje po finanční krizi hazard s důvěrou občanů. "Je to model, který v jiných zemích docela dobře funguje. Myslím, že vláda má konat, vláda musí nést riziko, že bude za to při volbách potrestána, má konat, k tomu je zvolená a má uskutečnit svůj program. Při volbách potom bude za to odměněna, nebo na to doplatí," řekl Schwarzenberg.

Dodal, že oddalování přijetí reformy bude znamenat také zátěž pro státní rozpočet.

Schwarzenberg nechce odhadovat, jaké jsou vyhlídky důchodové reformy při opětovném hlasování ve Sněmovně. "Moje prorocké vlastnosti jsou slabé," řekl. Část poslanců ODS nicméně naznačuje, že by zákon již nemusela podpořit. Schwarzenberg doufá, že se tak nestane.