Pro kterou nabídku se nakonec rozhodnout, trvalo Železnému více než šest měsíců. "Nabídky mi však leží na stole už čtyři nebo pět měsíců," řekl novinářům na konci ledna. "Evropskou kancelář bych si otevřel ve Znojmě," prohlásil tehdy. Právě na Znojemsku uspěl na kandidátce hnutí Nezávislí ve volbách do Senátu.

Sebevědomí Železnému nechybí. "Mám co nabídnout. Mám manažerskou zkušenost nejen z televize, ale hlavně ze Znojma. Jsem jazykově nadstandardně vybaven. Mám politické zkušenosti a další znalosti, které mě rozhodně nehandicapují proti ostatním kandidátům," zvažoval Železný před časem své šance.

Kdo také kandiduje

Hnutí Nezávislí je podle dosavadních informací zatím 15. uskupením, které veřejně projevilo odhodlání kandidovat v evropských volbách, uvádí ČTK. Uskuteční se 11. a 12. června. Kandidátky musejí být odevzdány nejpozději do 6. dubna. Lídrem nejsilnější opoziční strany ODS je Jan Zahradil. Další kandidátku nezávislých (Sdružení nezávislých a Evropských demokratů) vede Josef Zieleniec.

Vládní ČSSD vsadila na Libora Roučka. V čele kandidátek dalších vládních stran jsou senátorky Helena Rögnerová za unionisty a Zuzana Roithová za lidovce. Komunisty povede do eurovoleb jejich místopředseda Miloslav Ransdorf.

Vlastní stranu pro volby do europarlamentu založil Viktor Kožený. Po novém lídrovi kandidátky se musí podívat Nezávislá iniciativa, která v minulých dnech přišla o bývalou pornohvězdu Dolly Buster.