"Teplotní rekord v Praze Klementinu s největší pravděpodobností bude překonán i zítra (ve čtvrtek), jelikož teploty by měly být přibližně o jeden stupeň Celsia vyšší než dnes a ten rekord pro zítřejší den (čtvrtek) je pouze 18,2 stupně Celsia," řekl ČTK ve středu zaměstnanec pracoviště v Klementinu.

Ve středu ve dvě hodiny odpoledne naměřili v pražském Klementinu 18,8 stupně C.  Krásné teplé počasí posledních dní, které je až o 6 st. vyšší, než je dlouhodobý průměr, ale ještě není trvalé. Víkend bude sice ještě teplý, od pondělka však přijde ochlazení.

V Klementinu se nepřetržitě měří teplota od roku 1775, a proto se hodnoty zde naměřené berou za určující pro ČR. V jiných místech republiky ale mohla být teplota ještě vyšší. Tam však měření nejsou tak dlouhá.

Ochlazení přijde po víkendu

"Pronikne k nám studená fronta od severozápadu. Pokles teplot bude zvlášť výrazný v příštím týdnu, kdy opět budou i noční mrazíky," pokračoval Seifert.

Informoval, že ještě v pátek můžeme očekávat jasno až polojasno s denními teplotami 15 až 19 st. Na severozápadě už to ale bude pouze 12 st. Od soboty, kdy k nám pronikne chladnější vzduch, se musíme připravit na oblačné až zatažené počasí s občasným deštěm. Na horách budou přeháňky smíšené nebo sněhové. Jestliže v sobotu noční teploty budou 9 až 5 st., v neděli to bude ještě o stupínek méně. Denní teploty pak v sobotu budou v rozmezí 10 až 14 st., v neděli 12 až 15 st.

"Od pondělka do čtvrtka nás čeká další pokles teplot s deštěm, na horách se sněžením. Noční teploty budou v rozmezí 8 až 4, postupně 4 až -1, odpolední nejdříve 9 až 13, později 6 až 10 st. C," řekl meteorolog.

Hrozí místní povodně

Kvůli rychlému odtávání sněhu na horách hrozí, že stoupnou hladiny některých místních řek. Hydrometeorologický ústav upozorňuje na povodňové nebezpečí, zejména v krajích Jihomoravském, Pardubickém, Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském a Královéhradeckém.

"Sníh na horách taje rychlostí několik centimetrů za den, ale protože se má ochladit, zdá se, že tání by se zastavilo a naopak několik centimetrů nového sněhu v průběhu příštího týdne by mohlo připadnout," uvedl meteorolog.