Stanou se odposlechy bez povolení či vypínání mobilních sítí v případě ohrožení blízkou možností? Zásady antiteroristického zákona, které oprášili záhy po útocích v Madridu vládní činitelé a představitelé zpravodajské komunity, rozdělil parlamentní scénu. Zbystřili i ochránci osobních dat.

Šéf sněmovní komise pro kontrolu BIS Jan Klas (ODS) je pro, ale s podmínkou. "Posílení některých pravomocí služeb by mi nevadilo, ale musí být zároveň zajištěna jejich absolutní parlamentní kontrola, tedy kontrola bez jakýchkoli omezení," řekl Klas Právu.

Naopak jednoznačně proti zvažovanému zákonu se vyslovil jeho stranický kolega, místopředseda ODS Petr Nečas. "To je zase jedna ze snah současných služeb a soc. dem. politiků využít jakékoli záminky ke zvýšení pravomocí, která se mi příliš nezamlouvá, neboť naše země pro to není zralá. Žádný speciální protiteroristický zákon není třeba, postačí úpravy v současných zákonech přesně vymezujících pravomoce v době ohrožení či krize," uvedl Nečas.

Severa: raději zachránit životy

Opatrný byl místopředseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Pavel Severa (KDU-ČSL). Zatímco vypnutí mobilních sítí, aby se zabránilo odpálení výbušniny na dálku, by mu tolik nevadilo, odposlechy bez povolení soudce by Severa rozhodně nepodpořil.

"Jsem přesvědčen, že pokud by shození sítě mohlo pomoci zachránit třeba jediný lidský život, pak stojí za to o tom diskutovat," řekl poslanec Právu. Připomněl přitom, že by bylo nutné vyhodnotit, jaké jiné škody by opatření mohlo způsobit jinde. "Kdyby ale proti sobě stály hospodářské škody a ochrana lidského života, pak život stojí výš," řekl Severa.

Dodal, že by bylo nutné vypracovat seznam linek, které by musely zůstat v provozu kvůli možnosti tísňového spojení či k řízení důležitých provozů. Podle Severy je právě takové opatření z těch, které by považoval za efektivnější, než jeden transportér stojící u letiště.

Severa ale rozhodně odmítl další nápad - umožnit tajným službám odposlechy telefonů bez povolení soudů či vstup do všech databází například bank: "Tajné služby mají chránit stát i jeho občany a ne je obtěžovat. V žádném případě nesouhlasím, aby měly, byť v krizových stavech, neomezené pravomoce."

Podle poslance by se musela zajistit profesionální kontrola, po které poslanci neustále volají, a tajné služby ji odmítají. "Totiž kontrolu i tzv. otevřených svazků, tedy rozpracovaných případů. Jinak by bylo těžké zabránit zneužití informací nesouvisejících s terorismem," varoval Severa.

Ochránci dat varují

Nesouhlasnou reakci vyvolala zvažovaná právní úprava u šéfa Úřadu pro ochranu osobních údajů Karla Neuwirta.

"Možnost vstupu tajných služeb do databází je velmi široká kompetence a nebezpečná vůči soukromí jednotlivců. Již kvůli malé šanci na kontrolu, zda jde skutečně o případ ohrožení terorismem," řekl včera Právu Neuwirt. Jak dodal, pokud parlament rozhodne, že tyto pravomoce službám zákonem dají, pak to bude muset i jeho úřad respektovat. Podle Neuwirta ale musí být i tam jasně řečeno, že vstup do databáze je odůvodnitelný.

Zdrženlivě se zatím staví k zvažovanému návrhu mobilní operátoři. "Tuto informaci zatím nebudeme komentovat, je pro nás nová," řekl Právu zástupce provozovatele sítě Oskar Petr Šindler.

Na otázku, zda operátoři uchovávají kromě základních údajů o tom, kdo, kdy, komu a jak dlouho volal, také obsah hovorů, Šindler prohlásil, že záznamy hovorů se nepořizují. Mobilní operátoři se podle něj řídí telekomunikačním zákonem, který přesně stanoví, jaké údaje a komu mohou poskytnout. Mezi subjekty, které mohou tyto údaje získat, jsou bezpečnostní složky, avšak pouze na základě soudního rozhodnutí.