„Je logické spojit prezidentské volby s předčasnými volbami do Sněmovny,“ řekl Nečas a dodal, že podle něj „zkušenost s předchozí úřednickou vládou není zrovna nejlepší“. Narážel tak na vládu Jana Fischera, jejíž někteří členové - jak uvedl - dnes čelí trestnímu stíhání. [celá zpráva]

Nečas zároveň s nadsázkou připomněl, že žádná vláda během druhého prezidentského období Václava Klause netrvala déle než dva a čtvrt roku. Proto se podle něj životnost jeho vlády „blíží k této kritické hranici“.

Předčasné konce občanskodemokratických vlád nazval „sebezničujícím algoritmem ODS“ a připomněl, že také vládu Václava Klause nebo Mirka Topolánka položili vlastní poslanci ODS. Je však přesvědčen, že jeho kabinet vydrží. „Předčasné volby by nebyly žádným vítězstvím pro nikoho z politických aktérů,“ dodal.

Virus začal u ODS, je třeba jej včas zastavit

Současný rozkol uvnitř ODS vznikl poté, co se šestice jejích poslanců postavilo proti přijetí tzv. stabilizačního balíčku, který obsahuje mimo jiné návrh na zvýšení DPH. K rebelům v ODS se nepřímo připojili poslanci LIDEM, kteří volají po úpravách zákona o církevních restitucích. „Pokud to nezastavíme zavčas, tento virus politické nespolehlivosti, který se zrodil v ODS, pak může pokračovat u každé normy,“ řekl premiér.

Nečas ale míní, že pokud jde šestici poslanců skutečně o daňové změny a není to jen zástupný důvod, pak se s nimi vláda dohodne. Musí být podle něj nalezen kompromis mezi vládním návrhem a případným návrhem rebelujících členů ODS. „Nebude to čistý vládní návrh, ale nebude to ani návrh mých šesti kolegů,“ řekl. Odmítl se však vyjádřit ke spekulacím o možném zkrácení platnosti daňových změn ze tří let na rok.