Bývalý šéf poslaneckého klubu ODS odmítl, že by hlasováním proti balíčku ztratil loajalitu k ODS. Naopak si myslí, že by poslanci ODS měli preferovat spíše loajalitu k volebnímu programu strany než k předsedovi Petru Nečasovi.

Nečas podle Tluchoře volí příliš silná slova, když jednání o daňovém balíčku spojil s hlasováním o důvěře vládě. Sám pro to nevidí důvod, zatímco Nečas si v poslední době „na to (vyhrožování koncem vlády) trochu zvykl“.

Tluchoř i tak věří, že se strana přes současné problémy přenese. „Nepochybně, jsme profesionálové,“ řekl.

Daňové změny by mohly platit jen rok

Poslanec připustil, že by jednou z variant kompromisu mezi vzbouřenými poslanci a vládou mohlo být zavedení změn pouze na rok, místo aktuálně navrhovaných tří let. „Parametr času je jedním z těch parametrů, o kterých se dá jednat,“ řekl Tluchoř. Rebelující poslanci jsou podle něj ochotni se bavit o všech variantách.

Podle Tluchoře by pro odsouhlasení daňového balíčku bylo dobré, kdyby vláda dopředu přijala nové systémové reformy, jelikož za uplynulé dva roky to nezvládla. Má se podle něj pustit do závěrečné fáze privatizace, případně do zdravotní, důchodové a sociální reformy.

„To jsou změny, bez kterých se nemůžeme pohnout,“ dodal. O změnách by se mělo začít jednat co nejdříve, sám by uvítal, kdyby ještě před dalším jednáním o daňovém balíčku padly alespoň věcné záměry nových zákonů, aby na jaře mohly být schváleny a dalo se s nimi počítat při přípravě rozpočtu na rok 2014.

Podle poslance se již se zbylými členy klubu domluvili, že daňové zákony nechají projít prvním čtením a změny provedou v následujících čteních. Budou také hlasovat pro zkrácení lhůty na projednání na 30 dní, aby bylo možné zákon přijmout do konce roku. „Na tom je vidět, že chceme, aby vláda šla kupředu, ale abychom zároveň nepopřeli svůj volební program,“ řekl.