Kandidát na hejtmana za ČSSD Martin Netolický, který poslední tři čtvrtě roku zastával funkci radního pro zdravotnictví, odmítl, že by na současném stavu měl podíl, podle něj nese odpovědnost předchozí vedení pod taktovkou ODS.

Ani její lídr Petr Tupec nepřipustil pochybení. Kandidát na hejtmana z Koalice pro Pardubický kraj Roman Línek (KDU-ČSL), jehož uskupení je součástí vládnoucí garnitury, uvedl, že pod „nemravnými smlouvami“ jsou podepsáni ředitelé nemocnic.

Komunistka Hana Horská by situaci řešila tím, že by se budoucnu krajské nemocnice převedly do statutu neziskových organizací. Nezávislí zastoupeni Lenkou Bártovou by nechali centralizovat speciální pracoviště, aby se nedublovala. Nicméně Bártová připustila, že rychlé řešení nastalého stavu nemá. Jaroslav Zedník (TOP 09 a Starostové) je zase přesvědčen, že by situaci pomohly centrální nákupy, což by prý ušetřilo i stamilióny.

Všichni pro zdravotnictví, transparentnost a dopravu

Zdravotnictví bylo také předmětem slibů většiny kandidátů. Netolický přislíbil další investice do Pardubické nemocnice. Například do stavby multioborového pavilónu i investice do dalších nemocnic a vedení kraje bez chyb. Horská zopakovala, že by ráda udělala z nemocnic neziskové organizace a také hodlá stavět R35 ihned, jakmile se na to objeví finance.

Tupec pak nabídl transparentní výběrová řízení za přítomnosti opozice efektivní nakládání s prostředky kraje. Línek slíbil, že do roka a do dne změní „spoluvládnutí občanů kraje“, chce zavést televizní přenosy z jednání a Facebook využívat ke komunikaci a rozhodování. „Chci hledat reálná řešení problémů od zdravotnictví po dopravu,“ řekl Línek. Bártlová se chce zasadit za přehodnocení dopravní obslužnosti v kraji.

Nálady v Pardubickém kraji podle SC&C a STEM/MARK (v procentech)
1
ČSSD23,5
2
KSČM18
3ODS16,0
4TOP 09 a Starostové11,4
5Koalice pro Pardubický kraj8,5
6Nezávislí5,0
7Strana práv občanů - Zemanovci4,5
8Česká pirátská strana2,5
9Strana zelených2,0
10Východočeši2,0