Ministerstvo zdravotnictví provádí v současné době kontrolu VZP. Úředníci prověřují smluvní vztahy mezi pojišťovnou a IZIP.

"Dosavadní nálezy jsou natolik závažné, že je důvodné podezření ze spáchání trestných činů při nakládání s veřejnými prostředky s celkovou škodou ve výši přesahující 450 miliónů korun," prohlásil Heger v pondělí po poledni.

Úž ráno proto jeho resort nahlásil nejvyššímu státnímu zastupitelství podezření z trestného činu při nakládání s veřejnými prostředky právě v souvislosti s IZIP.

Heger zároveň předal nejvyššímu státnímu zastupitelství materiály o dosavadním průběhu kontroly, která stále probíhá. Informoval prý také premiéra Petra Nečase (ODS) a místopředsedkyni vlády Karolínu Peake (LIDEM).

Nefungující projekt za dvě miliardy

"Nyní je úkolem orgánů činných v trestním řízení, aby zjistily skutkový stav věci, o němž nejsou důvodné pochybnosti, a to v rozsahu, který je nezbytný pro jejich rozhodnutí," dodal Heger.

Kontrola ve VZP začala 20. června. Smlouvy se společností IZIP, která pro VZP elektronické zdravotní knížky zajišťuje, skončí 31. prosince. Na jejich vypovězení se dohodl Heger s premiérem Nečasem. VZP dala za deset let do projektu, který nefunguje, téměř dvě miliardy korun.