"Já jsem od nich žádnou záruku nedostal, já slyším jenom vnější mediální výroky, kde se tváří, že se k tomu moc nemají," uvedl v neděli Klaus k reakcí na svou středeční výzvu. [celá zpráva]

"Měl jsem zde možnost mluvit s panem kardinálem Dukou a myslím, že naše názory na to nejsou až tak vzdálené. On cítí stejně jako já naléhavost mého požadavku, aby se nemohlo stát, že tím dojde k prolomení všeho, což znamená zásadní zpochybnění vůbec celé naší země," řekl prezident.

Klausova podmínka
 Klaus se bojí prolomení restituční hranice, požaduje po koalici garanci
Klausova podmínka garance u restitucí je nesmyslná, soudí Kalousek

Duka tato slova potvrdil. "My považujeme toto prohlášení nebo dopis pana prezidenta za adekvátní, který může uklidnit společnost, že skutečně nedochází k žádnému prolomení onoho dne 25. února 1948 a že i tento zákon je ve shodě se všemi ostatními zákony," řekl Duka.

Premiér Petr Nečas (ODS) v pátek řekl, že Klausovi na jeho dopis odpoví. Schwarzeneberg ještě ve středu reagoval, že "z dopisu pana prezidenta není jasné, co přesně má znamenat osobní garance.“

Církevní restituce
Vládní návrh zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi počítá s tím, že církve by měly dostat asi polovinu někdejšího majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun, který je v držení státu. Za ostatní majetek pak mají získat náhradu 59 miliard korun během 30 let. Senát tento návrh na své poslední schůzi vetoval, Sněmovna se jím proto bude zabývat znovu na své schůzi v září.