Řekli to pánové Špidla, Nečas, Kalousek, Svoboda, Kostelka a Kühnl. Ze zveřejněných prohlášení vyčnívají názory komunistů. Ti si myslí, že bychom měli vyřešit především sociální bídu v zemích, kde mají teroristické sítě podhoubí.

Ta rada je úžasná. Představuji si, jakou ránu dostane světový terorismus, až začneme léčit bídu vyhladovělých občanů ropné velmoci Saúdské Arábie, odkud se rekrutovali pachatelé 11. září. Zatímco v mnoha zemích, kde bída skutečně je, není po teroristech potuchy. Slova pana poslance je asi lepší číst mezi řádky: za všechno zlo na zeměkouli může vykořisťování třetího světa mezinárodním, ale hlavně americkým imperialismem. Podle něho je tedy každý z nás homo economicus. Dejme všem lidem na světě hamburger, chladničku, auto a televizor a vše bude oukej. Jenže to není pravda.

Jaký je vůbec všelidský problém číslo jedna? Jsem přesvědčen, že jsou to konflikty lidských celků, rvaní o materiál, o požitky a o ideje. Kolik jen myšlenkových konstrukcí už bylo postaveno na předpokladu: konec bídy = konec válek. Ať už cestou budování reálného socialismu, nebo vidinou společnosti podle hesla Obohacuj sebe sama. A taky představou, že až se svět promění na svobodný, celoplanetární trh, napětí mezi státy zmizí. Výsledek?

V bohatých zemích vládne sociální napětí, přesycenost prostě nepřinesla pohodu. Tvrdost mezinárodní hospodářské soutěže není vůbec úrodnou půdou pro pravdu a lásku mezi národy. Slabé státy ekonomickým tlakům ustupují, ty silné občas podlehnou pokušení zasáhnout silou. Bohužel - ani vzájemná hospodářská výměna, ani globální sociální pomoc nedokázaly zlepšit emocionální atmosféru lidské společnosti, zjemnit vztahy mezi velkými lidskými kolektivy. Věřím však, že když ne hospodářská, naději na úspěch má kulturní, vědecká výměna. Skrze ni poznávat věci lidsky společné a odstraňovat bariéry izolovanosti, to by mohla být cesta k úspěchu.

Je škoda, že šéfové teroristických sítí tomu nevěří, že nás přinutili pustit se do něčeho tak nekulturního, jako bude válka proti nim.

PRÁVO 15. březen 2004