"Církevní narovnání vzhledem k investicím do majetku bude velmi výrazný prorůstový faktor pro českou ekonomiku," řekl Schwarz. Zdůraznil, že církve budou platit daň z nově nabytých pozemků a nemovitostí a navíc budou investovat do jejich provozu. Připomněl také, že církve mohou provozovat sociální či speciální zdravotní zařízení, tedy věnovat se činnostem, po kterých je vysoká společenská poptávka a stát na ně nemá dost peněz.

Schwarz, který se věnoval přípravě majetkového vyrovnání s církvemi v době, kdy návrh chystal sociálnědemokratický ministr kultury Pavel Dostál, také uvedl, že nynější vláda nabízí církvím o zhruba 550 miliónů korun méně, než je částka, se kterou dříve kalkulovala vláda ČSSD. Podotkl také, že stát v případě schválení zákona o majetkovém vyrovnání nebude od roku 2043 církvím pomáhat a od roku 2055 přinesou církevní restituce čistý příjem pro stát.

Toto tvrzení odmítl jako výsměch ekonomický expert ČSSD Jan Mládek, podle něhož si Schwarz dělá z lidí legraci. Pozastavil se i nad kalkulací o výnosnosti, která bude podle něj těžko ověřitelná.

Zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi bude na své nadcházející schůzi, která začne 4. září znovu projednávat Sněmovna. Poslanci návrh už jednou schválili, Senát jej ale nedávno vetoval.

Vládní návrh zákona počítá s tím, že církve by měly dostat asi polovinu někdejšího majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun, který je v držení státu. Za ostatní majetek pak mají získat náhradu 59 miliard korun během 30 let. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních.