Podle průzkumu by se do krajského zastupitelstva probojovalo pět politických stran. Za ČSSDODS by se umístili lidovci s 12,5 procenta hlasů, o čtyři desetiny procentního bodu méně by získali Starostové a TOP 09. 11,6 procenta hlasů by připadlo komunistům. Ostatní kandidující subjekty by nepřekonaly nutnou pětiprocentní hranici.

Při pohledu na výsledky posledních krajských voleb ve Zlínském kraji v roce 2008 by si nejvíce pohoršili právě sociální demokraté, kteří by tentokrát získali o 14 procentních bodů méně. Naopak občanští demokraté, lidovci i komunisté by získali přibližně stejný podíl hlasů. „Lidé v současné době často tíhnou k jiným stranám, než jsou ty nejsilnější. Otázkou zůstává, zda tito lidé nakonec k volbám přijdou, a v případě, že ano, zda preferované straně vhodí hlas, anebo nakonec raději podpoří méně preferovanou stranu, která má však větší pravděpodobnost, že se do zastupitelstva dostane,“ uvedla agentura.

Z navržených hejtmanů by si lidé nevybrali

Více než polovina (55 procent) voličů by podle šetření využila při volbách možnosti preferenčních hlasů, tedy tzv. kroužkování, kdy se mohou kandidáti z nižších příček kandidátek vyhoupnout na základě preferenčních hlasů na přední pozice. Více než čtvrtina dotázaných (28 procent) by si například nevybrala z kandidátů, které pětice favorizovaných stran nominovala coby lídry svých kandidátek. Z kandidátů Stanislava Mišáka (ČSSD), Petra Gazdíka (Starostové a TOP 09), Libora Lukáše (ODS), Jiřího Čunka (KDU-ČSL) a Ivana Mařáka (KSČM), by měl největší šanci současný hejtman Stanislav Mišák, kterého mezi zmíněnými preferuje pětina lidí.

Ve Zlínském kraji by se podle průzkumu dostavilo k volebním urnám 42 procent oprávněných voličů. Ostatní zdůvodňují svou neúčast především znechucením politickou situací. Při posledních volbách do krajského zastupitelstva před čtyřmi lety se zúčastnilo 41,13 oprávněných voličů.