Prohlásil to ministr vnitra Stanislav Gross. Zdůraznil, že zpravodajské služby zatím nemají informace o tom, že by proti České republice byl připravován teroristický útok.

V internetovém Radiu Vnitro Gross upřesnil, že zvýšený policejní dohled se bude týkat několika set vytypovaných míst. Dále uvedl, že ministr obrany Miroslav Kostelka vydal pokyn k vyčlenění armádních sil a prostředků pro případnou podporu policie. Mluvčí ministerstva obrany Ladislav Šticha k tomu řekl, že armáda má již velmi dlouhou dobu vyčleněny skupiny vojáků pro případné posílení policie.

Gross také informoval, že se připravují určitá školení aparátu různých firem, aby zaměstnanci velkých podniků, kde dochází k vysoké koncentraci osob, byli seznámeni s možnými riziky.

Nelze vyloučit, že se bezpečností opatření dotknou i Českých drah (ČD). "Nemáme zatím žádné informace od bezpečnostních orgánů, které by žádaly třeba nějaké zvýšení nebo častější prohlídky tratí," řekl mluvčí ČD Petr Štáhlavský. Informace o dalším postupu podle něj dráhy obdrží zřejmě v nadcházejícím týdnu.

Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) Českému rozhlasu řekl, že v rámci přísnějších kontrol při vstupu lidí do Česka nebudou vydávána hromadná víza. Zájemci o víza navíc budou muset podávat žádosti jen v zemích svého trvalého bydliště.

Omezí se informovanost o misi v Afghánistánu

V budoucnu se také omezí informovanost o vojenské misi v Afghánistánu. "Jsou dobré důvody k tomu, abychom se chovali jako všechny státy, které speciální jednotky na mise posílají. Není to přímý přenos o jejich působení," řekl ministr. Čeští vojáci se do Afghánistánu přesouvají v těchto dnech.

Bezpečnostní složky nyní čekají na další posun ve vyšetřování atentátů. "Od toho se budou samozřejmě odvíjet další reakce. Jsme ve spojení s našimi španělskými kolegy. Budeme také konzultovat opatření, která se přijímají v jiných zemích," řekl.

Gross apeloval na veřejnost, aby měla pro zvýšená bezpečnostní opatření pochopení a snažila se s bezpečnostními složkami spolupracovat.

Teroristická organizace al-Kajdá v souvislosti se čtvrtečními atentáty prohlásila, že jde o odplatu Španělsku za jeho spolupráci s americkým prezidentem Georgem Bushem a jeho spojenci. Španělský ministr vnitra Ángel Acebes v noci na dnešek oznámil, že přiznání je na videokazetě, kterou má policie.

Při útocích proti vlakům přišlo ve španělské metropoli o život 200 osob a 1500 utrpělo zranění.