„Hasiči na místě provedli důkladný průzkum okolí a vyloučili přítomnost nebezpečné látky na vodní hladině,“ řekl Právu krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. „Jde o klasický případ kyslíkového deficitu způsobeného vysokými teplotami,“ sdělil Právu k úhynu ryb vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.

V rybníku uhynuly zřejmě desítky ryb. Byly mezi nimi drobné kaprovité ryby, ale i okouni, štiky či sumec. Škoda dosud nebyla přesně vyčíslena, ale pohybovat se bude zřejmě v řádu tisíců korun.

Mezi mrtvými rybami byl i sumec.

Mezi mrtvými rybami byl i sumec.

FOTO: HZS Olomouckého kraje

„Rybník Hamrys tvoří vodou zaplavená jáma po těžbě štěrkopísku. Není tam ani přítok, ani odtok. Situace se tu z hlediska životního prostředí zhoršuje již několik let a úhyny ryb se tu mohou opakovat,“ uvedl Loyka.

K úhynu ryb došlo podle něj brzy ráno. „Odpovídá to i našim zkušenostem. V noci klesá produkce kyslíku, a pokud je ho ve vodě už tak málo, nastává pro ryby kritická situace,“ poznamenal Loyka s tím, že čím vyšší teploty jsou, tím horší je rozpustnost kyslíku ve vodě a naopak roste jeho spotřeba rybami a vodními živočichy.

Dodal přitom, že kritická začíná být na Olomoucku kvůli dlouhotrvajícímu suchu i situace na některých vodních tocích. „Je možné, že na tocích s minimálními průtoky bude třeba dělat záchranné odlovy, ale je otázkou, kam s odlovenými vodními živočichy,“ řekl Loyka.