Během tragédie pracovalo zhruba 700 metrů pod zemským povrchem 11 horníků, čtyřem se podařilo dostat na povrch, přičemž dva byli lehce zraněni.

Tělo horníka se záchranářům podařilo vyprostit zhruba v 01:45, ve 03:25 byl muž vytažen na povrch, řekla mluvčí OKD Věra Breiová. "Úsek bude nyní uzavřen a bude probíhat šetření. V ostatních úsecích dolu se bude normálně pracovat, horníci už nastoupili v pátek," podotkla Breiová.

Dodala, že se ve firmě zatím nehovořilo o žádném pietním aktu za oběti neštěstí. Horníci totiž nebyli kmenoví zaměstnanci OKD, ale pracovali v dole prostřednictvím dodavatelské firmy THK-Čechpol, která bude také rodinám obětí vyplácet odškodné.

Pět obětí pochází z Polska, zbývající dvě jsou Češi. "Vznikl obrovský tlak, který ty chlapy rozdrtil o důlní výstroj. Zemřeli ve zlomku sekundy," uvedl v rozhovoru s Právem jeden z havířů, který fáral několik hodin po tragédii na noční směně.

Otřesům prý nelze zabránit

Otřesům, které ohrožují životy horníků pracujících i stovky metrů pod zemí, nelze podle odborníků zabránit. Jsou důsledkem těžby. I když technologie a zařízení jsou stále modernější, nedokáží je těžaři předvídat. Hornická činnost způsobuje ve vytěžených a opět zasypaných lokalitách napětí. Vytváří se především v nadloží, kde se také hromadí energie.

Ta se může v určitém okamžiku uvolnit a pak vzniká otřes. Pokud ho hornina nevydrží, uvolní se a zavalí chodby. Horníci a vedení důlních společností se snaží hrozbu tragédií co nejvíce omezit. Napětí v nadloží proto uvolňují například pomocí vrtů a zavlažování nebezpečných míst. Důležité je také pravidelně monitorovat seizmickou činnost, uvádějí internetové stránky OKD.