Hlavní obsah

Proti návrhu církevních restitucí se ozvali i někteří faráři a teologové

Navržená podoba církevních restitucí má další odpůrce, nově i z řad křesťanů. Třicítka signatářů nové výzvy Křesťané proti zákonu o církevním majetku, mezi nimiž jsou religionisté, faráři i teologové, vyzývají senátory a poslance, aby návrh zákona o církevním narovnání nepřijímali a snažili se v široké diskusi najít společensky přijatelnější řešení, jež by otázku církví propojilo s financováním dalších obecně prospěšných organizací.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Článek

Podle nich přijetí zákona v současné podobě povede k dalšímu prohloubení příkopů mezi křesťany a ostatní veřejností. Církve sice budou mít majetky, ale lidé k církvím nenáležející se k nim otočí zády, míní.

"Představitele církví pak vyzýváme, aby se vzdali alespoň části nárokovaného majetku," stojí v prohlášení, které podepsali například religionista Ivan Štampach, biskupka olomoucké diecéze Církve Československé husitské Jana Šilerová, psycholog Jeroným Klimeš. K výzvě se hlásí lidé z různých církví.

Zdůraznili, že neobhajují způsob, jakým vláda KSČ po únoru 1948 s církvemi jednala: "Respektujeme právo církví vlastnit majetek a uvědomujeme si nezbytnost ekonomického zajištění jejich rozmanité činnosti. Ale jako občané ctíme zároveň nábožensky neutrální charakter České republiky. Nesouhlasíme s tím, že církve se navrácením majetku ve spojení s odškodněním podle vládního návrhu dostanou do privilegovaného postavení oproti jiným právnickým osobám. To podle nás odporuje samotnému smyslu církví a staví na hlavu Kristovo učení. Jako následovníci Ježíše Krista máme nést kříž, třeba snášet i křivdu, a ne se domáhat starých privilegií".

Zákon o majetkovém vyrovnání alias Církevní restituce
Návrh zákona o majetkovém vyrovnání už schválila Sněmovna, v Senátu, kde má převahu opozice, narazí. Pak se vrátí do dolní komory, kde bude potřeba k přehlasování senátního veta 101 hlasů. Norma navrhuje, aby stát církvím vyplatil od roku 2013 postupně 59 miliard korun navýšených o inflaci. Církve též mají dostat zpět 56 procent majetku, zabaveného komunistickým režimem. Zákon počítá s postupnou odlukou od státního financování.

Veřejnost není podle průzkumů chystaným restitucím nakloněna. Mezi odpůrce patří opoziční ČSSD, která navrhuje mimo jiné církevní fond, do něhož by byl majetek vložen. Provoz církví by se hradil z výnosů fondu. Štampach ČTK řekl, že pozice sociální demokracie je mu blízká.

Velký emotivní spor se nyní kvůli plánovaným restitucím rozhořel mezi ČSSD na jedné straně a Českou biskupskou konferencí, Ekumenickou radou církví a Federací židovských obcí. Kampaň ČSSD, pro kterou je odmítání navržené podoby církevních restitucí jedním z předvolebních trumfů, obvinily z nacistických a komunistických praktik. Kardinál Miloslav Vlk například dnes uvedl, že myšlenkový svět sociálních demokratů je ideově blízký minulému režimu. [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám