Taky v Česku byli zadrženi dva pašeráci, co k nám přes Švédsko dovezli 328 tun plastické trhaviny. Na pozadí madridské tragédie z té zprávy začíná mrazit v zádech. Takové množství by prý srovnalo se zemí jedno město. Začíná-li se včerejšímu atentátu v Madridu už říkat evropský Manhattan, jak by se asi jmenovalo dopuštění z oněch u nás zadržených patnácti kamiónů? Přesto jsou oba pachatelé vyšetřováni na svobodě!

Britský expert na boj s terorismem Stuart Harrison před časem varoval, že válka s teroristy bude ve světě trvat minimálně padesát let. Taková vyhlídka dovede vzbudit beznaděj, vždyť je to bezmála celý lidský život. A válka s terorismem nemusí vypadat jako v naší pokojné Praze, těch padesát let nebude mít podobu televizních záběrů sledovaných z pohodlného křesla v obýváku. I ve středu Evropy to jednou může vypadat jako v Moskvě, v Jeruzalémě, v Madridu, kde každá jízda tramvají, vlakem a metrem může být smrtícím dobrodružstvím.

Člověk by řekl, že už z logiky situace se musí mírumilovný svět spojit proti šílencům, se kterými není možná dohoda, kterým nejde o lepší život, ale výhradně o smrt, za kterou je čekají zahrady rajské. Madridský masakr včera stejně jako ten newyorský předloni znovu naznačil, že léčit svět z terorismu je bez naděje, když diagnózu nedohlédneme. Terorismus je třeba razantně zničit, dřív než on zbabělým vražděním pomocí nastražených výbušnin a fanatických sebevrahů zničí svět naší civilizace.

"Evropský Manhattan" v Madridu ještě přinese mnoho slz, ale snad taky přinese nová prohlédnutí. Na Afghánistán, na Irák, na Střední východ, kde sice "náš" svět bojuje proti terorismu, ale zároveň neopomeneme žádnou příležitost naše bojování znevažovat.

Co si v takové situaci myslet o českých komunistech, kteří se chystají napadnout u Ústavního soudu vyslání české bojové jednotky do boje proti terorismu v Afghánistánu, případně na svou zemi po ústavním nálezu podat trestní oznámení?

PRÁVO 12. března