Informaci přinesly Lidové noviny. Podle nich hnutí původně chtělo, aby jejich volebním lídrem byl sám Rath. Zůstává ale ve vazební věznici, kde je kvůli obvinění z přijetí úplatku. Podle Kratochvíla, který po zatčení Ratha odešel z ČSSD, bývalý hejtman do politiky patří i přes to, co se stalo.

"Jsme volné uskupení nezávislých osobností, které uznávají právo každého na jeho názor, hájí co nejširší svobodu jednotlivce, ale s respektem k druhým lidem. Chceme náš kraj bohatý, rostoucí a současně absolutně šetrný k lidem a přírodě," uvádí Kratochvíl na webu strany.

Před nadcházejícími volbami se chtějí zaměřit například na problémy s nedostatkem volných kapacit v mateřských školách a sociálních zařízeních pro seniory. Prioritou je pro ně prý zdravotnictví. Zdůrazňují, že jsou proti privatizaci nemocnic, které mohou podle nich dobře fungovat jen v "krajských rukou".

Hnutí bylo na ministerstvu vnitra zaregistrováno 12. července 2012.

Mascheková již na úřadě nepracuje

Před svým zatčením žil Rath střídavě se svou manželkou a milenkou, s každou má jednoho syna. Jeho bývalá mluvčí patřila k trojici jeho spolupracovnic, kterými se často obklopoval a bral je na služební cesty. [celá zpráva]

Třicetiletou Berill Maschekovou, absolventku policejní akademie, si Rath na úřad přivedl v roce 2008, kdy se stal hejtmanem Středočeského kraje. Nová hejtmanka Zuzana Moravčíková ji nedlouho po vypuknutí Rathovy aféry v rámci očišťování úřadu od starého vedení propustila.