"Jsou to lidi, které pan Schwarzenberg nemůže nikdy oslovit, protože on se nikdy nekoukal na to, jestli stojí margarín o korunu víc," uvedla Samková v rozhovoru, v němž mimo jiné vyjádřila pochybnost, zda by se její stranický šéf dokázal pohybovat stejně dobře v cikánských ghettech jako na diplomatických recepcích.

"Paní Samková nemá tušení o mém životě," citovala Schwarzenberga ČTK. Zároveň dodal, že advokátka si zřejmě důkladně neprostudovala jeho životopis a je se svými výroky takříkajíc "vedle".

Má svaté právo kandidovat, říká Kalousek

Kandidaturu Samkové nijak neřeší ani strana. Předsednictvo TOP 09 se podle místopředsedy Miroslava Kalouska na svém úterním jednání její kandidaturou nezabývalo.

„Nebyl vůbec důvod to řešit. My máme rok a půl svého kandidáta, a tím je Karel Schwarzenberg. To, že je Klára Samková členkou TOP 09, ji nemůže omezit v občanských právech kandidovat na prezidenta. Je to její svaté právo,“ řekl Právu místopředseda strany Kalousek. Samková je za TOP 09 zastupitelkou na Praze 2.

Více o kandidatuře Samkové
Advokátka Samková chce kandidovat na prezidentku
Na rozdíl od Schwarzenberga znám kromě recepcí i ghetta, říká Samková

Dodal, že Samková se ani neuchází o podporu TOP 09 ve své kampani. „Neobrátila se na naši stranu, bude kandidovat jako nezávislá,“ řekl Kalousek.

Dominantním tématem předsednictva TOP 09 bylo jednání o státním rozpočtu na rok 2013. Přijalo usnesení, ve kterém důrazně doporučuje všem ministrům za TOP 09, aby neklesly rozpočtové prostředky na vědu a výzkum.